6 Aprilie 2026Capitala europeană care a trecut la un transport public complet electric
Copenhaga a finalizat tranziția la autobuze electrice, eliminând complet vehiculele diesel din transportul public urban. Prin introducerea ultimelor unități electrice, orașul operează acum exclusiv autobuze fără emisii pe toate liniile, ca parte a strategiei de reducere a impactului asupra mediului.