17 Martie 2026Eroi ascunși: Băncile de Alimente din România hrănesc 325.000 de români săptămânal
România risipește anual aproximativ 180 kg de alimente per persoană. Pentru a combate această problemă, rețeaua Băncilor pentru Alimente acționează ca o punte dintre surplus de alimente și comunitățile vulnerabile. Despre cum funcționează aceste bănci și care sunt cifrele care arată cât de problematică este risipa alimentară ne spune Andreea Bobiș, Membru în Consiliul Director Federația Băncilor pentru Alimente din România și Președinte la Banca pentru Alimente Cluj.