OMODA 5 vine cu un pachet la care nu te aștepți
Ca să intru direct în pâine, OMODA 5, fie că vorbim de modelul pur termic, de cel hibrid sau de cel electric, vine cu dotări impresionante pentru categoria sa de preț, un design atractiv, materiale foarte bune la interior, dar și o ținută la drum cum foarte bună pentru segmentul de preț 20.000-30.000 de euro.
Prețul de pornire pentru OMODA 5 este de sub 23.000 de euro pentru versiunea pur termică, iar în banii ăștia primești un motor pe benzină în 4 cilindri de 1,6 litri turbo (atenție, producătorilor europeni). Ca dotări de bază avem așa și sper că stați jos: scaune sport în față, care au un profil chiar bun, cutie de viteze automată dublu ambreiaj în 7 trepte, încărcător wireless de 50W și atenție, scaune față încălzite și VENTILATE, da, ventilate, pe 3 trepte. Mai oferă și cameră de marșarier cu ghidaj dinamic, dar deja asta este o banalitate pentru mașinile chinezești.

Dacă nu te-am convins deja că e un pachet bun, citește în continuare.
Modelul testat de mine a fost versiunea complet electrică, de 35.500 de euro, însă aceea este disponibilă într-o singură versiune și are toate dotările pe care ți le poți dori.
Să revenim scurt la modelul termic, pentru 2.500 de euro în plus mai primești camere 360 care se văd foarte bine, hayon electric, banchetă încălzită, trapă electrică și sistem Sony cu 8 difuzoare. Mai mult, ai și încălzire activă pentru parbriz, funcție pe care nu am văzut-o nici chiar pe unele mașini premium pe care le-am condus, mă uit la tine, Mercedes EQS.
Mai există o versiune complet hibridă, disponibilă într-o singură configurație, cu toate dotările, la sub 30.000 de euro.
Cum se conduce OMODA 5 EV
Unul dintre cele mai plăcute aspecte la OMODA 5 EV este experiența de conducere, care este foarte bună pentru un SUV de oraș cu gardă la sol de 19 centimetri. Mașina stă foarte bine pe drum, chiar și la viteze superioare pe autostradă, de 150 km/h. În oraș și pe drumuri naționale-expres cred că nu are rost să vorbim, acolo totul este foarte bine. Preia surprinzător de bine denivelările, gropile și imperfecțiunile de pe drum, asta și datorită balonului generos și jantelor pe 18 inch.

Un cuvânt important de spus în sensul ăsta îl are suspensia, care este independentă McPherson pe față și independentă multi-link pe spate, o configurație la care nu mă așteptam și care e foarte binevenită.
Accelerațiile sunt prompte chiar și în modul Eco, pe care eu l-am preferat pentru configurația mai progresivă a pedalei de accelerație. Pe Normal sau Sport, răspunsul este mai prompt, așa cum te-ai aștepta, însă pentru confort optim, recomand Eco; ai în continuare suficientă putere și dacă pui pedala la podea, mașina va accelera instant cu un nivel mulțumitor de putere. Poți comuta rapid și ușor între cele 3 moduri folosind un buton fizic de pe consola centrală.
Stabilitatea în viraje este și ea bună, datorită stabilizatoarelor transversale montate pe puntea față și spate, fără să rivalizeze neapărat cu mașini care au un centru de greutate mai jos, cum ar fi R5 sau MINI Aceman.
Insonorizarea este și ea bună pentru un astfel de model, datorită geamurilor duble. Performanța acustică se menține până pe la 135-140 km/h.
Un lucru de menționat ar fi că asistentul pentru menținerea benzii este cam sensibil și vrea să te centrezi perfect pe bandă, ceea ce de multe ori este aproape imposibil și tinde să te corecteze destul de des. Îl poți dezactiva, dar nu am văzut să poți ajusta din setări nivelul de sensibilitate.
Avertizarea pentru frânarea de urgență pare să fie și ea cam sensibilă, chiar dacă selectezi intervenția târzie, dar nu frânează ea, ci doar va bipăi în bord dacă i se pare că te apropii prea repede de cel din fața ta.
Îmi place mult că ai butoane în partea stângă a volanului de unde poți ajusta rapid luminozitatea pentru instrumentarul de bord, dar și volumul pentru avertizările sonore; oare de ce nu au și alte mașini așa ceva? Bravo, OMODA.

Frânarea regenerativă este setată aproape perfect, poți selecta între 3 niveluri: slab, mediu și puternic. Pe puternic regenerează foarte bine și imediat cum iei piciorul din accelerație, spre deosebire de BYD, care face cam mult coasting. În schimb, tot pe puternic, nu poți controla nivelul de regenerare din accelerație, la ce mă refer? Practic, dacă vrei să regenereze puternic, dar nu complet, la alte mașini poți apăsa ușor accelerația, iar mașina va avea o frânare mai puțin accentuată, dar va fi în continuare acolo.
În schimb, aici, dacă piști accelerația, regenerarea se oprește complet, deci nu poți controla nivelul ei din pedală.
Pe nivelul mediu își face treaba foarte bine și e o experiență mai comodă pentru pasageri, iar la nevoie, apeși frâna ușor și va aplica tot o regenerare, dar mai accentuată, până să intervină sistemul hidraulic de frânare. Apropo de asta, am fost foarte plăcut surprins să nu simt acel gol la frânare atunci când mașina trece de la sistemul de regenerare la cel hidraulic. Aici, totul se întâmplă smooth, fără să-ți dai seama; nu știu cum chinezii au reușit să rezolve ceva ce producătorii europeni nu pot face nici chiar pe modele mai scumpe.
Eficiență și putere de încărcare OMODA 5 EV
OMODA 5 EV impresionează și la capitolul eficiență și încărcare, cel puțin din experiența mea. Fără să mă lungesc, consumul mediu a fost de 16,1 kWh la finalul testului și în mare parte a stat pe la 16-16,2 kWh. Doar pe autostradă la viteze mai mari, de 130-140 km/h, a ajuns spre 18 kWh, însă la viteze mai mici, chiar și de 80-90 km/h, stă sub 16,5 kWh lejer.

Pentru încărcare, am conectat mașina la aceeași stație de 150kW cu care testez de obicei puterea de încărcare, iar media a fost undeva la 42,5kW, în vreme ce punctul maxim s-a oprit aproape de 80kW, fără precondiționare. Altfel, de la 33%, OMODA 5 EV a avut nevoie de o oră și 3 minute pentru un plin al bateriei de 61 kWh, ceea ce nu e rău pentru o electrică de 35.000 de euro.
Acest model suportă și V2L, adică poți alimenta consumatori externi folosind portul integrat de încărcare, funcție foarte utilă.
Confort OMODA 5 EV
Cum stă OMODA 5 la nivel de confort sau aș putea întreba: este OMODA o mașină comodă? Din experiența mea, da; și dacă tot ți-am vorbit de partea de confort la nivel de rulare, să vedem cum stăm la spațiu. Pentru pasagerii din față, nici un fel de problemă, dar nu am avut pe nimeni mai înalt de 1,8m în față. Scaunele din față au reglaj electric și se pot da destul de mult în spate, mai mult decât OK pentru mine.
În spate, pasagerii vor avea și ei un confort bun la picioare și bancheta este și ea din același material ca scaunele din față și are un profil similar. Mai menționez o dată că este și încălzită pe trei trepte și există și pasaj central de ventilație pentru pasagerii din spate, dar fără controale de climatizare. Pasagerii din spate care sunt mai înalți s-ar putea să aibă ceva neajunsuri cu spațiul disponibil la cap.

În față, climatizarea este separată pe două zone sau cum ar zice băieții, climă bizonică. Climatizarea se face cu pompă de căldură, de unde și eficiența sporită, iar sistemul de climatizare nu afectează prea mult autonomia.
Ventilația în scaune funcționează doar la nivel de șezut, respectiv pe la mijloc, dar este suficient de bună pentru un confort optim pe timp de caniculă și crede-mă că am testat asta. Volanul este îmbrăcat în piele și e încălzit și el, util pentru vreme rece.
Portbagajul are 360 de litri, un spațiu decent, dar nu impresionant, din cauza formei mai coupe a mașinii, până la urmă este un model care se adresează în principal tinerilor. Dacă vrei ceva mai practic, ai JAECOO, tot din grupul Chery.

Materialele sunt foarte bune și găsești înlocuitori pentru piele mai peste tot, inclusiv pe bord, consola centrală și pe portiere. Plastic tare este puțin și e acolo unde nu vei pune mâna prea des, ceea ce e bine. Sub consola centrală ai un port USB-A și un USB-C și tot acolo găsești spațiu de depozitare extra.
Pe partea de confort aș opta pentru o tapiserie de culoare deschisă pentru vară, care să se încălzească mai puțin decât cea neagră din prezent, chiar dacă ar fi mai dificil de întreținut pe termen lung.
Tehnologii OMODA 5
La capitolul tehnologii, OMODA oferă fix ce-mi doresc eu, adică strictul necesar și câteva funcții suplimentare, fără să fie prea multe și prea specifice. Pe modelele de echipare Premium ai și un head-up display care se vede foarte bine, dar și sistemul audio Sony cu 8 difuzoare, foarte bun și el. Am fost surprins să descopăr un egalizator destul de detaliat și niște presetări bune pentru egalizare, de care eu m-am folosit. Sunetul este plin și are mult bass, dar care nu acoperă celelalte note. Un sistem audio mai bun decât pe Mazda 6e, de exemplu, și acela tot Sony.
Tableta centrală este suficient de mare pentru afișarea navigației sau a meniurilor contextuale, fără să-ți dea impresia că ți-ai luat televizorul cu tine în mașină, iar instrumentarul de bord este și el ușor lizibil și oferă informații esențiale despre consum, presiune în pneuri, autonomie rămasă sau centrarea mașinii între benzi; poate fi personalizat după cum ai nevoie.

Seamănă cumva cu toate celelalte mașini chinezești pe care le-am testat și a ajuns să-mi placă unitatea asta între ele, pentru că le face mai simplu de înțeles, mai ales pentru noi, cei care testăm diverse modele.
Mi-ar plăcea să văd mai multe butoane fizice pe viitor, deși avem deja mai multe decât la alte mașini. De exemplu, aș vrea să avem un buton fizic pentru reglarea nivelului de regenerare, ca să nu stau să intru în submeniul „Energie” din tabletă sau prin scurtături; așa cum există un buton pentru selectarea modului de condus, mi-ar plăcea să am acces și la unul pentru regenerare.
Tot așa aș vrea să am un buton de acces rapid către meniul principal al mașinii; de exemplu, dacă sunt în CarPlay, care apropo funcționează impecabil, trebuie să intru în meniul principal și să aleg de acolo scurtătura către OMODA, care mă duce în meniul principal al mașinii. Ar fi utilă o scurtătură aflată în permanență în partea de sus sau pe lateralul tabletei, cum am mai văzut pe la Renault.

De asemenea, aș aprecia un buton dedicat sistemului de senzori de parcare și camerelor pentru parcare, ca să ai acces rapid la ele când parchezi sau când faci o manevră, pentru că poate nu va intra automat pe cât de repede ți-ai dori. Sistemul răspunde în general foarte bine la comenzi și apreciez din nou butoanele din stânga volanului pentru reglarea luminozității și a volumului pentru sistemele de siguranță.
Concluzii OMODA 5 EV
OMODA 5 EV m-a impresionat mai mult decât credeam inițial și e un model care-ți va plăcea doar dacă te uiți la lista de specificații și la preț. Dacă o vei conduce, eu cred că te vei îndrăgosti de ea și în funcție de nevoile tale, vei vrea să o iei acasă. Din nou, pentru cine dorește o mașină mai practică, în detrimentul designului futurist, există și JAECOO în ofertă; chiar dacă nu am testat încă un JAECOO, cu siguranță mi-ar plăcea și un astfel de model, dacă este similar cu ceea ce oferă OMODA la experiența de conducere și la capitolul dotări.
Din punctul meu de vedere, ca pachet general, OMODA 5 este unul dintre cele mai avantajoase modele la prețul său. Pleacă de la 23.000 de euro preț de listă pentru versiunea termică, cu motor de 1,6 litri turbo în 4 cilindri, iar dacă vrei hibridul, vei plăti mai puțin de 30.000 pentru versiunea complet echipată (care e singura din configurator). Similar, cea electrică te va costa sub 35.000 de euro și oferă dotările de top pentru acest model.
Se conduce bine, este confortabilă și stabilă la drum lung, iar confortul în interior este bun spre decent, în funcție de cât de înalți sun pasagerii, mai ales cei din spate. Are dotări standard pe care nu le vedem nici la unele mașini care costă dublu, iar dotările generale sunt peste cele din clasa ei.
BYD ATTO 2 ar putea fi un concurent pentru această mașină, însă doar dacă le compari pe cele hibride sau electrice, pentru că BYD nu oferă o alternativă pur termică la acest model. Totuși, BYD ATTO 2 DM-i trebuie încărcat la priză pentru a beneficia de eficiența optimă a acelui sistem plug-in hibrid, în vreme ce OMODA 5 este un model complet hibrid, care nu necesită alimentare la priză.


Comentezi?