Electrive scrie că Plus, companie focusată pe dezvoltarea de software, a dezvoltat sistemul necesar pentru a permite conducerea autonomă a camionului Xcient cu hidrogen. Autonomia de nivel 4 presupune faptul că un vehicul se poate conduce singur, fără a fi necesară intervenția sau chiar prezența unui șofer în cabină. Asta înseamnă că șoferii camioanelor echipate cu autonomie de nivel 4 se pot odihni sau pot citi în timp ce camionul se îndreaptă spre destinație. Totuși, pentru a putea funcționa, vehiculele autonome au nevoie de o rută bine stabilită.
Oficialii Plus susțin că tehnologiile de conducere autonomă ale companiei sunt deja folosite în SUA, Europa sau Australia și folosesc o multitudine de senzori, camere și chiar scannere LiDAR. Oficialii Hyundai susțin că Xcient Fuel Cell este primul camion alimentat cu hidrogen testat în SUA care este echipat cu autonomie de nivel 4.
Martin Zeilinger, Executive Vice President and Head of Commercial Vehicle Development în cadrul Hyundai, a declarat că „echipând primul camion cu hidrogen produs la scară comercială cu software pentru autonomie de nivel 4, Hyundai vrea să ofere flotelor și operatorilor de vehicule soluții adiționale care să îmbunătățească eficiența și siguranța transportului mulțumită tehnologiilor avansate de conducere autonomă de la Plus.”
Hyundai susține că Xcient, lansat în 2020, oferă autonomie de până la 725 de kilometri grație celor două pile de combustie de câte 90 kW fiecare, respectiv motorului electric de 350 kW.
Sursă foto: Hyundai


Comentezi?