Google și Microsoft sunt două dintre marile companii de tehnologie din lume care consideră că energia nucleară ne poate oferi o alternativă sustenabilă și viabilă pentru alimentarea cu energie fără emisii, dar care are ca produs secundar deșeuri ce trebuie administrate atent.
Google, o companie ce crede în potențialul nuclear
Anul trecut, Google a investit într-o altă companie specializată în implementarea reactoarelor nucleare de mici dimensiuni, ce ar putea implementa proiecte cu o putere totală de 500 de megawați. Potrivit ESG Today, reprezentanții Google au stabilit ca termen limită pentru decarbonizarea operațiunilor și a lanțului de aprovizionare anul 2030, iar tot în același an, emisiile aferente Domeniilor 1, 2 și 3 ar trebui reduse cu 50%.
Totuși, în 2023, amprenta de carbon a companiei a crescut cu 13%, iar comparativ cu anul 2019, au crescut cu 48%, din cauza numărului tot mai mare de centre de date pe care compania le operează.
Elementl Power este o companie fondată în 2023 în Carolina de Sud și care s-a specializat în dezvoltarea proiectelor de energie nucleară folosind tehnologii mai sigure pentru proucție.
Prin noua colaborare cu Elementl Power, Google s-a angajat să finanțeze trei noi proiecte early-stage de energie nucleară, care vor produce individual cel puțin 600 MW de energie nepoluantă.
Chris Colbert, CEO-ul Elementl Power, a declarat că „parteneriatele inovatoare, cum este acest, sunt necesare pentru a mobiliza capitalul necesar construirii de astfel de proiecte de energie nucleară, critice pentru a oferi energie din surse sigure și nepoluante pentru companiile care și-au stabilit obiective de decarbonizare.”
Any thoughts?