Ecoticias scrie că noul combustibil utilizat de Toyota pentru acest proiect nu este deloc nou, fiind vorba de hidrogenul pe care compania deja îl folosește în unul dintre modelele sale, Mirai. Diferența este că la modelul respectiv, hidrogenul alimentează un motor electric, în vreme ce în cazul noului proiect, combustibilul este folosit pentru a pune în funcțiune un motor cu ardere internă (termic), adaptat special pentru această utilizare. Astfel, față de motoarele pe benzină sau motorină, care eliberează emisii de CO2, printre alte emisii poluante, motoarele cu ardere internă cu hidrogen au ca produs secundar vapori de apă și atât.
Cu toate acestea, de ce a decis Toyota să dezvolte motoarele termice pe hidrogen, când compania deja folosea această tehnologie pentru Mirai, care funcționează cu pile de combustie? Pentru că sistemele de propulsie cu pile de combustie și motor electric de la Toyota pot oferi o putere maximă de doar 182 de cai putere, în vreme ce motorul termic cu hidrogen proiectat de ingineri reușește să ofere până la 400 de cai putere. Astfel, Toyota vrea să introducă o varietate de sisteme de propulsie cu hidrogen pentru diferite aplicații în piața auto.
Totodată, noile motoare cu ardere internă pe hidrogen ale companiei au o eficiență de până la 45%, concurând cu cele mai moderne motoare diesel din industrie. Compania japoneză își va folosi cunoștințele din dezvoltarea pilelor de combustie cu hidrogen pentru a proiecta motoare termice pe bază de hidrogen potrivite pentru vehiculele de pasageri, dar și pentru cele comerciale.


Comentezi?