Confrom ESG Today, CryoCollect este o companie din Paris care dezvoltă și utilizează tehnologii care permit tratarea, purificarea și lichefierea dioxidului de carbon, a biometanului și a hidrogenului pentru a produce biogaz. Biogazul este generat din deșeuri agricole sau de gospodărie și este procesat suplimentar de către experții din cadrul CryoCollect pentru a genera biometan sau bio-GNL (gaz natural lichefiat).
Haytham Sayah, CEO-ul și cofondatorul CryoCollect, a declarat că „dincolo de faptul că ENGIE este angajată în accelerarea tranziției către o industrie energetică sustenabilă, compania adoptă o multitudine de tehnologii care să contribuie la această tranziție (producția de biogaz, de bio GNL sau eficiența energetică în industrii), printre care se numără și soluțiile oferite de noi.”
Chiar dacă biogazul este identic cu alternativa sa pe combustibili fosili, el eliberează mai puține emisii pe întreaga sa durată de viață, ceea ce permite decarbonizarea industriilor grele, cum ar fi transportul rutier sau sectorul industrial.
Camille Bonenfant-Jeanneney, Managing Director în cadrul Engie Renewable Gases Europe, adaugă faptul că „tehnologia de captare a carbonului oferită de CryoCollect este eficientă din punct de vedere energetic și reprezintă noul standard pentru industria de biogaz și o oportunitate pentru ENGIE de a decarboniza această industrie prin valorificarea unui gaz cu emisii reduse de CO2.”


Comentezi?