Conform Euronews.green, ambarcațiunea de 21 de metri poate călători până la 550 de kilometri și poate funcționa până la 16 ore între alimentări. Începând cu 19 iulie, nava își va începe călătoria și va transporta câte 75 de pasageri pe tură.
Jim Wunderman, președintele San Francisco Bay Area Water Emergency Transportation Authority, operatorul feriboturilor care transportă oameni în regiune, a declarat că „acest moment este foarte important, pentru că nu ne vom opri aici. Dacă putem opera acest proiect cu succes, vom avea mai multe ambarcațiuni în flota noastră, iar acestea ar putea fi adoptate chiar și de alți operatori din SUA și chiar din lume.”
Această tehnologie ar putea ajuta la reducerea emisiilor provenite din industria navală, care este responsabilă de 3% din emisiile de gaze cu efect de seră ale planetei, pentru că ar urma să înlocuiască navele pe motorină.
Frank Wolak, președinte și CEO al Fuel Cell & Hydrogen Energy Association, adaugă: „adevărata valoare a acestui program se vede când începi și multiplici numărul ambarcațiunilor care funcționează pe acest combustibil. Potențialul este foarte mare. Acesta este primul pas spre reducerea emisiilor din porturi.”
Cei care au sprijinit acest proiect pilot speră ca tehnologia să poată fi scalată pentru implementarea în navele tip container de mari dimensiuni. Următorul pas este creșterea capacității de producție a hidrogenului verde, pentru că mare parte din hidrogenul folosit în prezent provine din exploatarea combustibililor fosili, lucru care anulează beneficiile aduse de acest tip de combustibil fără emisii.
Hidrogenul roz, care este produs cu energie provenită de la centralele nucleare, poate fi un intermediar bun, pentru că aceste unități de producție a energiei pot fi considerate „verzi” dacă deșeurile radioactive sunt procesate cu atenție.


Comentezi?