Conform ESG Today, oficialii Stockholm Exergi au recalculat capacitatea de captare a emisiilor pentru acest proiect împreună cu Microsoft și au evaluat-o la 500.000 de tone pe an, ceea ce face ca acest acord de îndepărtare a carbonului să fie unul dintre cele mai mari la nivel global.

Producție sustenabilă de energie și captarea emisiilor

Viitoarea fabrică a celor de la Stockholm Exergi, ce va putea produce energie din biomasă, va avea o capacitate de captare și stocare a emisiilor eliberate în urma procesului de 800.000 de tone pe an. Emisiile eliberate în urma procesării biomasei vor fi captate direct la coșuri și vor fi comprimate pentru lichefiere, urmând să fie stocate permanent în Marea Nordului.

Stockholm Exergi a anunțat în urmă cu puțin timp o investiție de 1,8 miliarde de dolari pentru a construi viitoarea unitate de producție energetică, ce ar putea deveni operațională începând cu anul 2028.

Sursă foto: Stockholm Exergi