Această finanțare reprezintă un punct important din planul companiei care întrevede dezvoltarea proiectului de captare biologică a emisiilor de CO2, care ar putea avea o capacitate de captare de 800.000 de tone anual. Practic, acest sit ar putea capta într-un an mai multe emisii decât produce traficul din Stockholm.
Una dintre cele mai mari facilități pentru captarea carbonului din Europa
Viitoarea unitate a celor de la Stockholm Exergi va capta carbon din mai multe surse, spune ESG Today, mai precis din reziduuri provenite din industria forestieră sau din producția hârtie. Gazele captate sunt apoi comprimate și lichefiate pentru a putea fi transportate în depozitele de pe fundul Mării Nordului, unde se vor mineraliza de-a lungul timpului.
Anders Egelrud, CEO-ul Stockholm Exergi, a declarat că „este un anunț pe care îl așteptam de mult și pentru care am depus eforturi foarte mari. Acest suport ne va permite să construim cea mai mare unitate de captare naturală a carbonului din Europa.”
Stockholm Exergi a atras deja mai multe acorduri de preluare a emisiilor din partea unor companii importante, cum este Microsoft sau coaliția Frontier, din care fac parte companii precum Meta sau H&M.


Comentezi?