Potrivit Euronews.green, un nou studiu realizat de cercetătorii din cadrul Monash University din Melbourne, Australia, sugerează că o creștere a spațiilor verzi din orașe cu 30% ar fi putut preveni 1,16 milioane de decese între 2000 și 2019.

Cercetătorii care au participat la realizarea acestui studiu încearcă să înțeleagă care este relația dintre zonele cu vegetația și posibilitatea de a reduce rata de mortalitate în marile aglomerări urbane, dincolo de beneficiile pe care copacii, de exemplu, le aduc pentru confortul nostru termic.

Canicula, asasinul tăcut al secolului XXI

Între 2000 și 2019, 500.000 de decese au fost atribuite în fiecare an temperaturilor ridicate, adică 0,91% dintre toate decesele raportate pe glob. Până în 2090, aceste cifre s-ar putea ridica la 2,5% din decesele raportate în Europa de Nord, respectiv 16,7% dintre cele raportate în Asia de Sud-Est.

Cea mai eficientă soluție pentru a opri acest fenomen este reducerea emisiilor de carbon la sursă, însă spațiile verzi ne pot ajuta să reducem impactul negativ pe care canicula îl are asupra vieții noastre.

Mai multe spații verzi în orașe înseamnă o suprafață umbrită mai mare, respectiv un mediu care nu absoarbe și nu amplifică razele ultraviolete ale soarelui. Acest lucru duce la o expunere mai mică la temperaturile extreme pe timpul verii, iar vegetația contribuie și la o stare mintală mai bună, dar și la reducerea emisiilor de carbon.

O creștere a suprafețelor cu spații verzi cu 10, 20, respectiv 30% ar putea reduce temperaturile medii zilnice cu 0,08, 0,14, respectiv 0,19%. Ca rezultat, aceste măsuri ar urma să prevină 860.000, 1,02, respectiv 1,16 milioane de decese.

În plus, orașele ar putea beneficia de și mai multe avantaje prin implementarea unei suprafețe mai mare de spații verzi, în funcție de caracteristicile socioeconomice și demografice.