Potrivit ESG Today, cifrele au fost date publicității de reprezentanții Comisiei Europene ca urmare a trendurilor din ultimii ani privind dezvoltarea centralelor nucleare și prezintă o strategie aliniată obiectivelor de mediu generale ale regiunii. Comisia Europeană sugerează că în acest moment, energia nucleară are o cotă de producție de 23% din totalul energiei generate la nivel european.
Energia nucleară, o „cărămidă” importantă în contextul decarbonizării
În ciuda faptului că energia nucleară reprezintă o oportunitate de producție energetică generoasă și cu un impact asupra mediului destul de mic (dacă deșeurile radioactive sunt gestionate corespunzătoare), unele state europene au redus producția centralelor nucleare.
Într-un scenariu mai rezervat, analiștii europeni sunt de părere că producția anuală din surse nucleare va crește de la 98 GW cât este în prezent la 109 GW până în 2050, iar într-un scenariu optimist, producția ar putea ajunge la 144 GW.
Pentru a susține această creștere, reprezentanții CE spun că ar fi nevoie de investiții în valoare de 241 de miliarde de euro, 205 miliarde fiind alocați construcției de noi reactoare, iar 36 de miliarde, pentru extinderea duratei de operare ale celor existente.
Însă aceste investiții nu includ și finanțările altor tehnologii emergente din sectorul nuclear, cum ar fi reactoarele modulare sau fuziunea nucleară.
Dan Jørgensen, Comisar european pentru Energie și Locuințe, a declarat că „pentru a avea o tranziție energetică de succes, avem nevoie de toate soluțiile zero-emisii, dar și de cele cu emisii reduse. Energia nucleară va juca un rol important în crearea unui viitor rezilient al sectorului energetic. Dezvoltarea unei legislații solide va permite Uniunii Europene să își mențină poziția de lider în această industrie, dar și să mențină standarde înalte de siguranță și management responsabil al deșeurilor radioactive.”
Any thoughts?