Să începem cu unul dintre cele mai înspăimântătoare scenarii, creșterea nivelului mării. Dacă toată gheața s-ar topi, experții sunt de părere că nivelul mării ar crește la nivel global cu peste 70 de metri. Nu doar că am pierde orașe precum New Yorkul, Tokyo sau Londra, dar un astfel de fenomen ar schimba cu totul harta planetei și ar duce la dispariția mai multor insule pe care acum le privim ca posibile destinații de vacanță. Dincolo de asta, aciditatea din oceane și consistența apei marine în general s-ar schimba dramatic, iar multe specii ar dispărea în consecință. Vestea „bună”? Litoralul românesc s-ar muta în estul Bucureștiului.
Clima planetei s-ar schimba pentru totdeauna
Topirea integrală a gheții de pe glob, mai scrie Weather Fox, ar duce și la schimbări climatice catastrofale permanente, iar curenții oceanici ar fi primii afectați de lipsa calotelor glaciare din nord și sud. Am scris despre importanța fenomenelor El Nino și La Nina, care dictează circuitul climatic anual al planetei prin curenți oceanici, însă într-un astfel de scenariu apocaliptic, și ele ar deveni istorie.
Uraganele și seceta sunt doar două dintre fenomenele meteorologice extreme care s-ar amplifica și care ar avea loc tot mai des în cazul în care gheața ar dispărea de pe glob. Agricultura va avea de suferit, iar resursele de hrană, deja limitate, se vor împuțina și ele.
Ghețarii și calotele glaciare sunt o sursă crucială de apă potabilă, care alimentează mai multe râuri din lume, iar topirea lor ar însemna că o parte din populația planetei nu va mai avea acces facil la apă pentru consum. Dincolo de afectarea agriculturii, lipsa apei potabile va naște conflicte, iar tensiunile geopolitice vor escalada.
Viața din peisajul arctic ar putea dispărea complet
Urșii polari, vulpile polare și morsele sunt doar câteva dintre animalele care trăiesc în zonele arctice ale planetei, iar topirea gheții le-ar distruge practic habitatul în care trăiesc. Fără un astfel de mediu, ele vor dispărea în scurt timp, iar de aici, tot lanțul trofic va avea de suferit.
De fapt, toate ecosistemele planetei vor avea de suferit în cazul topirii tuturor surselor de gheață din lume. Pierderea speciilor polare va crea dezechilibre majore în lanțul trofic, iar schimbările în salinitatea și aciditatea oceanelor vor contribui și ele la dispariția mai multor specii. Și ecosistemele terestre vor fi afectate de dezastrele naturale care se vor naște în urma schimbării climei.
O mare problemă cu care oamenii s-ar confrunta în urma unui astfel de fenomen este răspândirea mai rapidă și la scară mai mare a bolilor precum febra de baltă sau malaria, dincolo de decesele cauzate de caniculă, tot mai greu de suportat fără gheața din zona arctică. De asemenea, lipsa apei potabile va afecta în mod negativ și igiena, ceea ce va duce de asemenea la probleme de sănătate.
Acestea sunt doar câteva dintre consecințele pe care topirea completă a gheții le-ar putea avea, însă realitatea este că efectele complete nu vor fi niciodată cunoscute și ar fi bine să nici nu le descoperim.
Any thoughts?