Conform Electrive, 13 dintre stațiile planificate vor fi dedicate camioanelor electrice grele și vor oferi puteri de încărcare de până la 350 kW. Fiecare dintre aceste stații va avea câte un punct de încărcare.
Alte 17 stații de încărcare rapidă vor avea puteri cuprinse între 150 și 300 kW și vor putea fi utilizate de autoturisme electrice și vehicule comerciale ușoare electrice. Compania nu a precizat câte puncte de încărcare vor fi disponibile în cadrul acestor stații.
În total, proiectul ar urma să includă 45 de puncte de încărcare. Cum cele 13 stații pentru camioane vor avea câte un singur punct de încărcare, restul de 32 de puncte vor fi distribuite în cadrul celor 17 stații dedicate autoturismelor și vehiculelor comerciale ușoare.
Rompetrol investește 8,2 milioane euro în infrastructura de încărcare
Proiectul este implementat de Rompetrol Financial Group, Rompetrol Downstream SRL și KMG Rompetrol Development SRL, companii parte din grupul KMG International.
Valoarea totală a investiției este de aproximativ 8,2 milioane euro, dintre care 2,01 milioane euro provin din finanțare europeană prin CEF. Proiectul are o durată de 30 de luni și ar trebui să fie finalizat până la 11 decembrie 2027.
Rompetrol nu a anunțat încă locațiile exacte ale stațiilor și nici furnizorul echipamentelor de încărcare.
Rețeaua vizează coridoarele TEN-T din România
Compania precizează că noul proiect este orientat atât către autoturisme electrice, cât și către vehicule comerciale ușoare și grele. Investiția vine în contextul cererii estimate pentru infrastructură de încărcare pe principalele rute de transport din rețeaua TEN-T din România.
Pentru KMG International, acesta este al doilea proiect de electromobilitate cofinanțat cu fonduri europene.
Sursă foto: Electrive
Any thoughts?