Cererea electrică explodează, stimulată de aerul condiționat
În timpul verii lui 2025, cererea de electricitate a crescut cu 7,5% la nivelul Uniunii Europene, comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent, scrie Euronews.green. Spania a înregistrat o creștere de 16%, alimentată de temperaturi care au depășit 40°C, iar utilizarea aerului condiționat a devenit principalul factor al acestui consum record.
Mai mult, rețelele de energie s-au confruntat cu o scădere a producției, deoarece centralele termice și nucleare din Franța și Elveția au fost obligate să-și reducă rata de operare. Problema a fost amplificată de temperaturile ridicate ale râurilor, folosite pentru răcirea instalațiilor și sensibile la creșterea poziției termice a apelor.
Producție solară record și probleme la stocarea energiei
Producția solară a urcat la un nivel record în iunie 2025 și a atins 45 TWh. Cu toate acestea, întrucât capacitatea de stocare este insuficientă, surplusul de energie disponibil doar în timpul zilei nu a acoperit cererile masive din serile caniculare. Prețurile la energie au urcat dramatic — în anumite regiuni au depășit 470 €/MWh, potrivit Financial Times.
Joseph Nyangon precizează că implementarea tehnologiilor de consolidare a rețelelor (Grid Enhancing Technologies) este esențială pentru a face față evenimentelor meteorologice extreme. Aceste tehnologii permit optimizarea distribuției energiei, mentenanță predictivă și integrare mai eficientă a resurselor regenerabile.
Any thoughts?