Autoritățile thailandeze au decis să ofere transport public gratuit în Bangkok timp de o săptămână. Această inițiativă face parte din o nouă strategie de combatere a nivelurilor ridicate de poluare din aer, care au dus la închiderea a sute de școli și la tranziția angajaților la munca de acasă.

30% mai mulți pasageri estimați în săptămâna gratuită

Autoritățile vor oferi pasagerilor posibilitatea de a călători gratuit cu autobuzele și trenurile electrice suspendate sau subterane din capitală, în speranța că această măsură va reduce numărul mașinilor de pe șosele, acestea fiind un factor exponențial care a dus la creșterea poluării.

Vineri, conform AP News, premierul thailandez Paetongtarn Shinawatra și-a exprimat îngrijorarea într-o declarație pe pagina sa de Facebook. Ea a subliniat că guvernul său este pe deplin angajat să rezolve această problemă prin măsuri pe termen scurt și lung.

Mai mult, guvernul a montat opt puncte de control pentru a monitoriza emisiile vehiculelor și estimează că numărul pasagerilor care utilizează transportul public va crește cu 20-30% în această perioadă.

Poluarea aerului, un pericol pentru sănătatea pe termen lung

Poluarea aerului este o problemă mare în nordul Thailandei, unde arderea pădurilor și a deșeurilor agricole este un factor major de contribuție la nivelul ridicat de poluare din ultimii ani. Cu toate acestea, Bangkokul a început să sufere de astfel de perioade prelungite cu niveluri ridicate de poluanți, în special în lunile mai răcoroase ale anului.

Particulele microscopice cauzate de poluare pot pătrunde adânc în plămâni și se pot extinde mai departe în organism, ceea ce poate risca dezvoltarea de probleme bronșice pe termen scurt, dar și probleme grave de sănătate pe termen lung.