Ediția din acest an a programului național „Școala Ecoterrienilor”, ediția 2024-2025, a reunit 486 de școli, din mediul urban și rural, în competiția pentru un viitor mai curat și durabil. Cu ajutorul Platformei SE, nou lansate, și a unei serii de provocări educative, elevii au învățat despre importanța colectării separate a deșeurilor electrice și a bateriilor uzate, precum și despre obiceiuri sustenabile pe care le pot aplica atât la școală, cât și acasă împreună cu familia.
Rezultatele vorbesc de la sine. Școlile au colectat peste 75 de tone de deșeuri electrice, peste 12 tone de baterii uzate, toate predate responsabil spre reciclare. Noutatea acestei ediții a fost implicarea directă a elevilor în acumularea de puncte pentru școlile lor. Peste 20.737 de elevi au fost activi în Platforma SE, au participat la quiz-uri și provocări care au adus puncte în conturile școlilor lor.
Câștigătorii Ediției 2024-2025 a Școlii Ecoterrienilor
TOP 10 școli care au acumulat cele mai multe puncte, obținute din realizarea quiz-urilor, provocărilor, activităților practice, dar și prin colectarea de DEEE și DBA;
Locul I: Școala Gimnazială nr. 27 Timișoara – 100603 puncte
Locul II: Școala Gimnazială Anton Pann, Mun. Rm. Vâlcea – 86315 puncte
Locul III: Colegiul Național Al. I. Cuza Focșani – 80243 puncte
Locul IV: Școala Gimnazială Cazasu Brăila – 77401 puncte
Locul V: Școala Gimnazială nr. 2 Lugoj – 74046 puncte
Locul VI: Școala Gimnazială Sfinții Împărați, Galați – 69421 puncte
Locul VII: Școala Gimnazială I. A. Bassarabescu, Ploiești – 66360 puncte
Locul VIII: Școala Gimnazială Tudor Vladimirescu, Pitești – 64831 puncte
Locul IX: Școala Gimnazială Dimitrie Luchian, comuna Piscu – 64396 puncte
Locul X: Școala Gimnazială nr. 1 Motru – 64270 puncte
Premiul pentru cel mai implicat profesor, în funcție de cantitatea de deșeuri colectată – Bogdan Claudia, Profesor Coordonator Școala Gimnazială Cazasu Brăila
Premiul pentru 5 elevi care au acumulat cele mai multe puncte în platformă, dovedind consecvență, responsabilitate și implicare constantă în toate provocările propuse. Aceștia au primit din partea ECOTIC un KIT cu materiale educative, sticlă reutilizabilă, o boxa portabilă, o lampă de citit și un rucsac cu Ecoterrianul.
- 1 elev din cadrul Școlii Gimnaziale Nr. 13, Brașov
- 3 elevi din cadrul Școlii Gimnaziale I. A. Bassarabescu, Ploiești
- 1 elev din cadrul Școlii Gimnaziale Anton Pann, Rm. Vâlcea
„Concursul național Școala Ecoterrienilor a fost o inițiativă remarcabilă și extrem de benefică pentru Școala Gimnazială Nr. 27 Timișoara. Ne-a oferit o platformă excelentă pentru a educa elevii cu privire la importanța protecției mediului și gestionarea corectă a DEEE și DBA. Este un program esențial care contribuie la formarea unei generații responsabile și conștiente de impactul acțiunilor sale asupra mediului. Succesul nostru – Premiul I – demonstrează impactul pozitiv al acestei inițiative. De asemenea, vom recomanda cu cea mai mare căldură și altor școli să se înscrie,” a declarat dna. Kortye Claudia, Prof. coordonator Școala Gimnazială nr. 27 Timișoara - Locul I în Top 10.
Această ediție a demonstrat implicarea concretă a elevilor în acțiuni de mediu și a confirmat rolul important al profesorilor în promovarea educației ecologice în școli.
Any thoughts?