Un studiu arată cum temperaturile periculoase ar putea ucide cu 50% mai multe persoane în Europa până la sfârșitul secolului, conform The Guardian.

Cercetătorii au estimat că, chiar și în cel mai optimist scenariu cu privire la reducerea poluării care încălzește planeta, cel puțin 8.000 de persoane vor muri anual din cauza temperaturilor, iar în cel mai pesimist scenariu, analiza a arătat o creștere de până la 80.000 de decese anuale.

Sudul Europei, cel mai expus la decese climatice

Studiul se bazează pe cercetări anterioare, în care oamenii de știință au corelat temperatura cu ratele mortalității pentru diferite grupe de vârstă în 854 de orașe din Europa. Ei au combinat aceste date cu trei scenarii climatice care să arate posibilele schimbări ale populației și ale temperaturilor pe parcursul secolului.

În toate cele trei scenarii, cercetătorii au descoperit că temperaturile vor provoca mai multe decese decât în prezent și că vor crește cel mai mult în sudul Europei, în special în jurul Mediteranei, cu un al doilea punct fierbinte în Europa Centrală, care acoperă Elveția, Austria și părți din sudul Germaniei și Poloniei.

Aceste temperaturi afectează organismul fără a fi nevoie de reacții severe, precum hipotermia sau insolația. În timpul valurilor de căldură, în special în rândul persoanelor în vârstă sau bolnave, vremea caldă le forțează organismul să funcționeze peste limită și le împiedică să se odihnească, iar în perioadele de frig ridică tensiunea arterială și contribuie la o serie de probleme cardiace și pulmonare.

2.3 milioane de decese până în 2099

Analiza, care s-a limitat la orașele europene și nu a luat în considerare regiunile rurale, care sunt mai puțin expuse căldurii urbane, sau alte părți ale planetei, unde căldura reprezintă o problemă mai mare.

Cu toate astea, cercetătorii au estimat că scenariul cu încălzire ridicată ar duce la moartea a 2.3 milioane de persoane din cauza temperaturilor periculoase în Europa între 2015 și 2099.

„Căldura extremă ucide, dar provoacă și o gamă largă de probleme grave de sănătate. A fost asociată cu un risc crescut de boli cardiovasculare, avorturi spontane și probleme de sănătate mintală,” a declarat Madeleine Thomson, expert în climă și sănătate la organizația de cercetare Wellcome.