Euronews.green scrie că Northvolt a „depus eforturi considerabile pentru a găsi un viitor financiar și operațional viabil”, însă s-a confruntat cu provocări semnificative. Printre problemele numite de reprezentanți se numără creșterea costurilor operaționale, instabilitatea geopolitică și problemele din lanțul de aprovizionare.
Ce se va întâmpla cu independența energetică în Europa
Activele companiei suedeze urmează să fie acum vândute, însă falimentul Northvolt lasă Europa vulnerabilă în fața regiunilor care dețin un monopol în industria bateriilor, precum. China. Europa are misiunea de a-și dezvolta propria infrastructură de producție a bateriilor pentru a deveni independentă de furnizorii actuali.
Northvolt a fost fondată în 2016 și a fost considerată una dintre companiile care poate ajuta Europa să devină unul dintre campionii lumii în ce privește producția de baterii, iar de-a lungul timpului, compania a obținut finanțări în valoare de 13.8 miliarde de euro din partea investitorilor și guvernelor.
Problemele au început să apară în momentul în care cererea pentru mașini electrice a început să scadă, ca urmare a reducerii subvențiilor, astfel că și comenzile pentru baterii au început să scadă și deci, investitorii și-au reorientat finanțările.
Northvolt se aștepta să crească și capacitatea de producție până la finalul deceniului, de la 192GWh pe an la 1.142GWh.
Până când o nouă companie europeană va porni la drum în această industrie, Europa va continua să apeleze la producătorii chinezi și sud coreeni.


Comentezi?