Reuters scrie că reprezentanții Comisiei Europene vor ca industria să producă până la 10 milioane de tone de hidrogen verde, respectiv să importe o cantitate similară de combustibil sustenabil până în 2030. Aceste obiective fac parte din planurile regiunii pentru independență energetică.
Oficialii ECA sunt totuși de părere că aceste planuri au fost puse pe masă „din dorință politică” și că nu au o bază științifică sau analize realizate de către experți din cadrul acestei industrii, fiind astfel improbabil ca UE să își atingă obiectivele.
Autoritățile europene au stabilit un obiectiv de a implementa capacitate de electroliză de până la 40 de gigawați necesară producției de hidrogen până în 2030. Auditorul Stef Blok, care a condus echipa ce a realizat raportul, a declarat că „politica industrială a UE privind producția de hidrogen verde are nevoie de o reevaluare.”
Experții din cadrul ECA le recomandă oficialilor europeni să stabilească obiective mai realiste, cu bază științifică, pe care industria să le poată atinge, dar și să sprijine proiectele care se implică în producția de hidrogen cu emisii reduse.
Un purtător de cuvânt al Comisiei Europene a comunicat că „efortul nostru (n. r. pentru producția de hidrogen) este departe de a se fi încheiat. Trebuie să accelerăm implementarea proiectelor de producție a hidrogenului regenerabil, cu emisii reduse, în Europa.”


Comentezi?