GreenWEEE este una dintre cele mai importante companii din industria reciclării deșeurilor electrice și electronice (DEE), atât din România, cât și din Europa. Încă din 2009, compania a avut un impact major în ce privește reciclarea și recuperarea materiilor prime cruciale pentru producția de noi electronice.

Am participat în această vară la inaugurarea celei de-a treia fabrici a companiei pentru reciclarea deșeurilor electrice și electronice, deschisă în Buzău. Fabrica a necesitat o investiție de 75 de milioane de lei pentru montarea celor mai moderne instalații de reciclare și a mărit capacitatea de reciclare a GreenWEEE cu 40%. Poți citi aici mai multe despre acest subiect.

Provocările reciclării deșeurilor electronice în România

Datorită investițiilor făcute de companie de-a lungul anilor, capacitatea de reciclare a fabricilor GreenWEEE a crescut de trei ori și a ajuns în prezent la 140.000 de tone/an, iar pentru a atinge această țintă, experții companiei au dezvoltat procese mai eficiente pentru reciclare. Chiar dacă s-au făcut progrese tehnologice și logistice pentru o reciclare mai eficientă a deșeurilor electrice și electronice, anumite provocări au rămas în continuare în această industrie.

„Pe măsură ce produsele electronice devin tot mai sofisticate și mai complexe, reciclarea acestora devine, paradoxal, mai dificilă. Dispozitivele sunt create pentru a fi cât mai compacte, integrate și eficiente, dar acest lucru aduce cu sine dificultăți majore în procesul de demontare și separare a componentelor valoroase”, spun reprezentanții GreenWEEE.

Un exemplu în acest sens pot fi aparatele care conțin baterii la care se ajunge greu, prin demontarea complexă a produselor, dar și componentele lipite, care îngreunează îndepărtarea lor de ansamblu și pot duce la deteriorarea altor părți. De aceea, compania este nevoită să investească în noi aparate și procese de reciclare, pentru a facilita recuperarea materiei prime, dar astfel, crește iarăși costul reciclării.

Dar cum am mai spus-o și în trecut, ca să existe reciclare este nevoie în primul rând de colectarea deșeurilor, iar aceasta, spun oficialii GreenWEEE, este una dintre provocările majore cu care se confruntă România în această industrie.

„Noi avem instalații de reciclare ce pot îndeplini ținta României de colectare, important este să existe și cantități care să fie reciclate. Pentru a crește această rată, este crucială extinderea infrastructurii de colectare, promovarea parteneriatelor public-private și desfășurarea unor campanii educative mai ample, care să sensibilizeze consumatorii cu privire la importanța reciclării acestor tipuri de deșeuri”, adaugă aceștia.

De ce este România codașă la reciclat deșeuri electroncie

De aceea, România se află în coada clasamentului statelor europene care dau spre reciclare deșeuri electronice, cu 4.75 kilograme per cap de locuitor. Alături de noi sunt țări precum Cipru, cu 3.96 kilograme per cap de locuitor, Portugalia, cu 5.18 kilograme per cap de locuitor sau Grecia, cu 5.98 kilograme.

Prin comparație, Austria, Finlanda sau Franța sunt în fruntea reciclării DEE la nivel european, cu 15.46, 14.68, respectiv 14.67 kilograme de deșeuri electrice și electronice trimise spre reciclare de fiecare locuitor.

În schimb, românii păstrează în casă circa 8 kg de echipamente electrice uzate sau defecte per cap de locuitor, care ar putea reprezenta o resursă importantă de materie primă pentru producția ulterioară. Chiar dacă și la noi în țară rata de colectare și reciclare a crescut față de anii trecuți, tot este important să investim într-o infrastructură mai bună pentru colectare, dar și în educarea populației cu privire la importanța reciclării bunurilor electronice uzate, sunt de părere reprezentanții GreenWEEE.

Tot ei spun că până în 2030, cantitatea deșeurilor electronice va ajunge la aproximativ 82 de milioane de tone anual, ceea ce face esențială creșterea ratei de colectare și reciclare pentru a reduce impactul negativ asupra mediului.

În 13 ani de activitate, GreenWEEE a reușit să salveze echivalentul a 8 milioane de tone de dioxid de carbon prin eforturile companiei de reciclare. Printre cele mai comune aparate electrice și electronice pe care le reciclează se numără frigiderele și mașinile de spălat.

Fluxul mare de astfel de deșeuri, spun reprezentanții, se datorează inovațiilor din industrie legate de eficiență energetică și a resurselor (apa), ceea ce determină consumatorii să le schimbe mai des decât ar face-o în mod normal. De asemenea, la acest fenomen contribuie și stimulentele financiare, care oferă o compensație în momentul predării aparatului vechi.

Echipamentele IT&C, adică laptopurile, calculatoarele și monitoarele se numără și ele printre deșeurile electrice și electronice pe care compania le procesează. În mod surprinzător, deși au dispărut de ceva timp de pe piață, GreenWEEE continuă să primească monitoare CRT pentru reciclare, acesta „fiind încă prezente în multe locuințe și birouri din România.”

Despre importanța reciclării mașinilor de spălat și a frigiderelor am vorbit în trecut pe larg în articole separate din seria noastră „Cum se reciclează”, pe care le poți citi în detaliu aici și aici.

Cum poate crește reciclarea deșeurilor electronice în România

Printre cele mai dificil de reciclat dispozitive electronice se numără telefoanele și dispozitivele inteligente, pentru că nu există o standardizare a designului acestora, astfel că procesul de dezasamblare și reciclare diferă foarte mult de la un model la altul.

Pentru a facilita reciclarea lor, producătorii trebuie să adopte un design care să simplifice dezasamblarea și reciclarea, simplificând procesul de recuperarea al materiei prime valoroase, consideră GreenWEEE.

Până în prezent, compania a investit 40 de milioane de euro în cele trei fabrici ale sale din România unde are loc reciclarea acestor echipamente, iar totodată, este singurul operator de la noi din țară ce respectă standardul european de reciclare CENECEL - WEEELABEX.

Prin procesele de reciclare implementate până în prezent, compania reușește să recupereze circa 98% din componentele ce alcătuiesc un deșeu electric și electronic. Printre aceste materiale se numără metale prețioase, plastic, fier, aluminiu sau sticlă, iar ulterior ele sunt reintroduse în economie, ceea ce reduce dependența de resursele naturale.

Acestea nu sunt singurele măsuri pe care compania le-a implementat pentru un mediu mai curat. Astfel, reprezentanții GreenWEEE au comunicat pentru Green Start-Up că „utilizăm panouri solare pentru încălzirea apei în locațiile noastre, contribuind la reducerea consumului de energie din surse neregenerabile. În plus, de peste 15 ani, derulăm un program de car sharing pentru angajați, având în vedere că ne aflăm într-un parc industrial cu acces limitat la transportul public. Acest program ajută la reducerea emisiilor de CO2 asociate cu transportul zilnic.”

Cum continuă GreenWEEE să contribuie la un mediu înconjurător mai curat

Compania va continua să își crească în viitor capacitățile de reciclare a deșeurilor electrice și electronice, dar totodată, ea căuta să încheie parteneriate cu autoritățile locale și cu organizații din alte industrii pentru a crește gradul de colectare și a contribui la educarea publicului cu privire la importanța reciclării.

Pe termen lung, GreenWEEE își dorește să inoveze în continuare, de exemplu, prin dezvoltarea și implementarea proiectelor precum GRINNER.

„Acesta este un proiect la care lucrăm deja de 2 ani, prin care dezvoltăm o tehnologie de detectare a bateriilor din electronice, bazată pe sisteme de inteligență artificială (AI) ce utilizează date de la detectoare de raze X, pentru a localiza bateriile în fluxul de DEEE-uri pe instalațiile de reciclare. În luna noiembrie vom avea instalația în locația noastră de la Buzău și vom efectua primele teste. Această inovație ne va ajuta să eficientizăm procesul de reciclare și să creștem siguranța și sustenabilitatea operațiunilor noastre, asigurând un impact pozitiv asupra mediului și comunităților din care facem parte”, ne-au comunicat reprezentanții companiei GreenWEEE.