Decarbonizarea uneia dintre cele mai poluante industrii
Industria oțelului este una dintre cele mai poluante la nivel global, ea fiind responsabilă de 7-9% din emisiile de gaze cu efect de seră eliberate anual pe glob, iar înlocuirea combustibililor fosili cu hidrogen verde este una dintre soluțiile care ne poate ajuta să o decarbonizăm.
GravitHy, scrie ESG Today, este o companie fondată în 2022 în Marsilia de către investitorul european InnoEnergy, scopul fiind acela de a elimina emisiile de carbon asociate cu prelucrarea fierului și a oțelului. Compania folosește hidrogen regenerabil cu emisii reduse pentru a produce minereurile de fier care ajung la producătorii de oțel.
Noua finanțare de 60 de milioane de euro va fi folosită pentru construirea unei noi fabrici de prelucrare a minereurilor din sudul Franței și care ar putea începe producția comercială în 2029. Această unitate, spun reprezentanții GravitHy, ar putea produce anual 2 milioane de tone de minereuri sustenabile, prin care ar putea reduce emisiile cu 90% comparativ cu metodele actuale.
Hidrogenul verde necesar producției va fi obținut printr-un electrolizor de 750 MW, unul dintre cele mai mari astfel de sisteme din lume.
Rio Tinto, Ecolab, Japan Hydrogen Fund, dar și guvernul francez au contribuit la finanțarea recentă.


Comentezi?