Decarbonizarea uneia dintre cele mai poluante industrii
Industria oțelului este una dintre cele mai poluante la nivel global, ea fiind responsabilă de 7-9% din emisiile de gaze cu efect de seră eliberate anual pe glob, iar înlocuirea combustibililor fosili cu hidrogen verde este una dintre soluțiile care ne poate ajuta să o decarbonizăm.
GravitHy, scrie ESG Today, este o companie fondată în 2022 în Marsilia de către investitorul european InnoEnergy, scopul fiind acela de a elimina emisiile de carbon asociate cu prelucrarea fierului și a oțelului. Compania folosește hidrogen regenerabil cu emisii reduse pentru a produce minereurile de fier care ajung la producătorii de oțel.
Noua finanțare de 60 de milioane de euro va fi folosită pentru construirea unei noi fabrici de prelucrare a minereurilor din sudul Franței și care ar putea începe producția comercială în 2029. Această unitate, spun reprezentanții GravitHy, ar putea produce anual 2 milioane de tone de minereuri sustenabile, prin care ar putea reduce emisiile cu 90% comparativ cu metodele actuale.
Hidrogenul verde necesar producției va fi obținut printr-un electrolizor de 750 MW, unul dintre cele mai mari astfel de sisteme din lume.
Rio Tinto, Ecolab, Japan Hydrogen Fund, dar și guvernul francez au contribuit la finanțarea recentă.
Any thoughts?