Euronews.green scrie că anual sunt produse 1,2 miliarde de noi telefoane mobile la nivel global, iar cele care stau neutilizate în sertarele de acasă pot fi întrebuințate pentru o cauză nobilă.

Inovația nu are nevoie întotdeauna de un nou produs, ci de o nouă abordare

Huber Flores, Associate Professor of Pervasive Computing în cadrul Universității Tartu din Estonia, este de părere că „inovația se întâmplă nu doar atunci când venim cu un produs nou pe piață, ci atunci când aducem o nouă întrebuințare unuia existent, căruia să îi dăm un nou rol pentru viitor.”

Tot el face parte dintr-o echipă de cercetători care a dat publicității un nou studiu despre modul în care putem reutiliza smarthpone-urile.

Oamenii de știință au descoperit că, pentru a reprograma un telefon este nevoie de doar 8 euro, iar pentru a prelungi durata de viață a device-urilor și pentru a se asigura că ele nu reprezintă un pericol pentru mediu, le-au scos bateriile și le-au conectat direct la o sursă de alimentare.

Prototipul creat a fost utilizat într-un experiment subacvatic, unde a fost folosit pentru a număra vietățile marine din ecosistemul respectiv, lucru care în mod normal era realizat de un scafandru și o cameră video. Totuși, telefoanele mobile pot fi utilizate și pentru optimizarea sistemului de transport public, fiind amplasate în stații, unde să urmărească în permanență fluxul de călători.

Ulrich Norbisrath, Associate Professor of Software Engineering în cadrul Universității Tartu, adaugă: „sustenabilitatea este despre reimaginarea prezentului, în care dispozitivele de ieri devin oportunitățile de mâine.”