Să limităm încălzirea globală la 1,5°C peste nivelul preindustrial nu va fi suficient pentru a opri nivelului mării din a crește în următoarele secole, conform New Scientist.
„Cred că uneori se înțelege greșit că pragul de 1,5°C ar însemna că toate problemele noastre vor dispărea,” spune Chris Stokes de la Universitatea Durham din Marea Britanie. „Ar trebui să fie ținta noastră, dar în niciun caz nu va încetini sau va opri creșterea nivelului mării cauzată de topirea calotelor de gheață.”
Încălzire de 2,9% în următorii 80 de ani
În ritmul actual, pragul de încălzire va crește până la aproximativ 2,9°C până în anul 2100. Acest lucru ar duce la pierderea calotelor glaciare din Groenlanda și Antarctica de Vest, adică peste 12 metri de creștere a nivelului mării.
Cercetătorii au analizat prin satelit pierderile de gheață și ale creșterea nivelului mării în ultimele trei decenii, studii despre perioadele calde din trecut și modele computerizate ale calotelor glaciare.
Modelele computerizate vechi, care nu includeau multe dintre procesele despre care știm acum, sugerau că calotele glaciare ar reacționa lent la încălzire, dar, în realitate, observațiile prin satelit arată că calotele din Groenlanda și Antarctica de Vest reacționează rapid.
Pentru a încetini creșterea nivelului mării la un nivel gestionabil, temperatura medie globală ar trebui redusă până în jurul valorii de 1°C peste nivelul preindustrial, estimează cercetătorii.
Deși țările cu venituri mai mari își pot apăra coastele de creșterea nivelului mării, acest lucru va deveni din ce în ce mai dificil și mai costisitor pe măsură ce marea continuă să crească, iar multe țări nu vor avea resursele financiare pentru a preveni acest lucru.
Any thoughts?