Vremea caldă și umedă din 2024, care a fost cel mai cald și mai ploios an înregistrat, a făcut ca ecosistemele terestre să emită aproape la fel de mult dioxid de carbon pe cât au absorbit din atmosferă, conform New Scientist.
Acesta este al doilea an consecutiv în care abilitatea de absorbție de carbon a planetei a fost aproape de dispariție din cauza schimbărilor climatice, ceea ce ar explica de ce în 2024 s-a înregistrat o creștere record a concentrației de CO2 în atmosferă.
De ce este absorbția de CO2 din ce în ce mai slabă
Absorbantul terestru de carbon, care elimină în mod normal miliarde de tone de CO2 din atmosferă în fiecare an și care este important pentru atingerea și menținerea țintelor climatice, devine din ce în ce mai slab, cu decenii mai devreme decât estimările specialiștilor.
De ce se întâmplă asta? În mod normal, pădurile, pajiștile și alte ecosisteme terestre preiau CO2 din atmosferă pe măsură ce cresc, iar când se descompun sau ard, acest carbon se întoarce în atmosferă. Absorbția și eliberarea ar trebui, în general, să fie în echilibru.
Dar, în ultimele cinci decenii, aceste ecosisteme au avut tendința de a absorbi mai mult CO2 decât au eliberat, ceea ce creează un „burete” de carbon a cărui intensitate variază de la an la an.
Acest dezechilibru este cauzat în principal de concentrațiile crescute de CO2 din atmosferă și de alți factori precum poluarea cu nutrienți (numită și eutrofizare, adică procesul prin care cantități excesive de nutrienți, în special azot și fosfor, ajung în apele de suprafață și duc la înfloriri algale nocive și la epuizarea oxigenului; N.red.) și reîmpădurirea, dar nu va dura pentru totdeauna, deoarece consecințele climatice ale creșterii CO2 încep să anuleze acest efect de fertilizare. Practic, buretele nostru a ajuns la capacitate maximă.
2.6 miliarde de tone de CO2 nu au fost eliminate
În 2023, cercetătorii au fost îngrijorați când absorbția de carbon a pământului aproape a dispărut din cauza incendiilor extreme, a căldurii și a secetei, care au făcut ecosistemele mai puțin productive. Aceste condiții au fost determinate în principal de creșterea concentrațiilor de gaze cu efect de seră, precum și de apariția fenomenului El Niño în Oceanul Pacific.
În 2024, cercetătorii au estimat ca abilitatea terestră de absorbție să crească odată ce El Niño s-a estompat și numărul de incendii a scăzut, dar absorbția a rămas extrem de slabă.
Pentru a estima ciclul carbonului, cercetătorii au folosit date satelitare cu privire la „gradul de verde al suprafeței terestre” (care corespunde cu creșterea plantelor) pentru a calcula productivitatea ecosistemelor terestre ale planetei și, prin urmare, cantitatea de CO2 care a fost absorbită.
Aceștia au descoperit că absorbantul terestru de carbon din 2024 aproape a dispărut. Adică au fost eliminat cu aproximativ 2.6 miliarde de tone mai puțin CO2 decât de obicei și este cea mai slabă capacitate a absorbantului terestru de carbon din ultimul deceniu.
Cu toate acestea, față de 2023, cercetătorii au descoperit că această scădere nu a fost determinată de incendii și vreme uscată, ci de condițiile calde și umede care au accelerat rata de descompunere a materiei organice. Asta ar explica cea mai mare parte a creșterii concentrației de CO2 din 2024, care a fost mult prea mare pentru a fi cauzată total de emisiile din combustibili fosili.
Any thoughts?