ESG Today scrie că investiția de 5 miliarde de dolari făcută de Volkswagen va fi furnizată în trei tranșe anuale, începând cu anul acesta. Nevoia unei colaborări este dictată de strategia companiei germane de a avea cât mai multe modele electrice în flota sa.
Până în 2030, Volkswagen vrea ca mașinile pe baterii să reprezinte 70% din totalul vânzărilor, iar începând cu 2033, Volkswagen va produce doar mașini electrice în Europa.
Oliver Blume, CEO-ul Volkswagen Group, declară: „clienții noștri vor beneficia de parteneriatul nostru cu Rivian prin crearea de tehnologii de ultimă generație. Prin cooperarea noastră, vom aduce ce e mai bun din ambele soluții pentru vehiculele noastre rapid și cu un cost redus.”
Implicarea celor de la Rivian în noua asociație va îmbunătăți procesul de producție, folosind platforma companiei, care poate asambla atât modele accesibile, cât și vehicule premium cu mai puține componente pe linia de asamblare și la un preț mai mic.
RJ Scaringe, fondatorul și CEO-ul Rivian, adaugă faptul că „Rivian a fost creată pentru a ajuta planeta să renunțe la combustibilii fosili prin produse și servicii avantajoase, iar acest parteneriat se aliniază perfect aceste misiuni.”
Rivian se așteaptă ca prețul asociat fabricării vehiculelor să scadă prin acest parteneriat, pentru că el va permite scalarea procesului eficient de fabricare al companiei.


Comentezi?