24 Decembrie 2024Renii lui Moș Crăciun, „izgoniți” de creșterea temperaturilor la Polul Nord
Arctica, o regiune de la Polul Nord ce cuprinde tot ce este deasupra Cercului Polar, a devenit recent un contribuitor la problema emisiilor după ce a captat de-a lungul a mii de ani dioxid de carbon. Încălzirea globală și incendiile de vegetație se numără printre fenomenele care au dus la transformarea acestei regiuni din captator în poluant, spun cercetătorii.