27 Februarie 2025România, de 10 ori mai puțini cercetători decât în 1989, dar continuă inovarea
Chiar dacă România alocă mai puține fonduri pentru cercetare față de alte țări europene și ne-au plecat mulți cercetători de la Institutele de Stat, țara noastră reușește să contribuie la inovație și să se facă remarcată la nivel internațional prin centrele de cercetare. Institutul Național de Cercetare – Dezvoltare pentru Chimie și Petrochimie ICECHIM, este unul dintre aceste centre.