Potrivit reprezentanților ACEA, noile cifre indică faptul că vehiculele complet electrice au în prezent o cotă de 15,3% din piața UE a mașinilor, o cotă considerabil mai mare decât cea a modelelor diesel.
Creștere continuă a modelelor electrice în Uniunea Europeană
Electrive scrie că în luna aprilie au fost vândute cu 34,1% mai multe mașini electrice comparativ cu aceeași lună din 2024, iar în general, piața mașinilor din Europa a crescut cu 1,3% față de anul trecut.
În 3 din cele 4 mari piețe auto din Europa (care reprezintă 63% din înmatriculările de modele pe baterii), vânzările de mașini electrice au crescut semnificativ. Astfel, în Germania au fost înmatriculate cu 42,8% mai multe mașini nepoluante, în Belgia cu 31,4% mai multe mașini, iar în Olanda, cu 6,4%.
În Franța, aceste modele au pierdut puțin teren și au înregistrat o scădere a înmatriculărilor, de 4,4%.
Chiar dacă nu mai este membră a Uniunii Europene, și Marea Britanie a experimentat o creștere a pieței auto electrificate, astfel că de la începutul anului și până în aprilie au fost înmatriculate aproape 145.000 de mașini electrice, o creștere de 35%.
Nu este pentru prima dată când mașinile electrice depășesc dieselul la vânzări în Uniunea Europeană. Acest fenomen a avut loc pentru prima dată în 2021, asta și pentru că unii producători, printre care Dacia, a renunțat la comercializarea modelelor diesel sau a redus considerabil numărul modelelor disponibile cu astfel de motorizări.
Cum este situația în România
În România, piața auto în primele 4 luni ale acestui an arată interesant. Cu excepția modelelor complet hibride și a unora nespecificate de ACEA (dar care probabil sunt versiuni mild hibrid), vânzările de mașini noi au fost în scădere.
Așadar, în România au fost înmatriculate cu 42,4% mai puține mașini electrice, cu 25,6% mai puține mașini pe benzină, respectiv cu 40,9% mai puține modele diesel. Prin comparație, au fost vândute cu 29,1% mai multe modele complet hibride, respectiv cu 21,3% mai multe (probabil) mild hibride.
Totalul pieței de mașini noi pentru primele 4 luni din 2025 a fost cu 6,1% mai mic decât aceeași perioadă din 2024 la noi în țară.
Cei care își doresc o mașină electrică nouă pentru oraș, dar cu care pot ieși chiar și la un drum mai lung, recomandarea din cele testate de mine până acum este Renault 5 E-Tech. Îmbină dimensiunile compacte ale unei mașini de oraș cu un spațiu mai mult decât decent pentru clasa sa. De asemenea, autonomia este foarte bună pe modelul confort range, care este esteimat de producător la apriximativ 400 de kilometri și care, din testele mele, depășește destul de lejer 350 km.
Nu toți producătorii de mașini electrice se pot bucura
Chiar dacă piața auto europeană se îndreaptă tot mai mult către modele electrice, nu toți producătorii se pot bucura. Tesla, de exemplu, a pierdut teren de la începutul acestui an, astfel că în primele luni ale anului 2025 au fost înmatriculate cu 46% mai puține modele Tesla decât în aceeași perioadă a anului trecut, iar în aprilie, înmatriculările au scăzut cu 53%.
Smart este un alt producător de mașini electrice pentru care viitorul nu este prea strălucit. În primele luni ale anului, compania a vândut cu 67,6% mai puține mașini, iar în aprilie, cu 73% mai puține.
Vânzările de mașini plug-in hibrid au crescut în această perioadă în Germania, Italia și Spania, cu 46,6%, 41,8%, respectiv 42,8%, deci aceste țări preferă mașinile ce pot merge pe curent electric, dar care au rezervă de carburant fosil pentru drumurile lungi, de exemplu.


Comentezi?