ESG Today scrie că finanțarea anunțată inițial pentru acest fond este de 400 de milioane de dolari, iar printre primii investitori se numără Toyota Motor Company și TotalEnergies. Japonia și-a prezentat în 2020 un plan prin care vrea să devină o țară neutră din punct de vedere al emisiilor până la jumătatea secolului, respectiv să își reducă emisiile absolute cu 46% până în 2030. Tot până în 2030, Japonia a promis o reducere a cotei combustibililor fosili de la 75% cât este în prezent la 40%.

Prin noul fond, companiile vor sprijini dezvoltarea unui centru de producție japonez și internațional axat pe hidrogenul cu emisii reduse, oferind sprijin financiar companiilor care activează în această industrie și care pot obține fonduri și din partea investitorilor publici și privați.

Helle Kristoffersen, Președintele diziviei TotalEnergies Asia și membră a comitetului executiv TotalEnergies, a declarat că „doar printr-un efort colectiv vom putea trăi într-un viitor unde hidrogenul cu emisii reduse va fi produs la scară industrială.”

Japan Hydrogen Association (JH2A) se numără printre companiile care vor administra acest fond.