Conform NPR, Rebecca Prince-Ruiz este fondatoarea mișcării, care a avut loc pentru prima dată în 2011, după ce a vizitat o fabrică de reciclat plastic din Australia și a văzut ce cantități impresionante poate genera o singură comunitate.
O lună mai târziu, Rebecca și colegii săi au renunțat la bunurile de plastic de unică folosință timp de 30 de zile, iar după mai mulți ani s-au alăturat alte milioane de cetățeni.
„Cred că plasticul, din anumite puncte de vedere, a devenit un simbol al vieții noastre cotidiene foarte aglomerate; a societății de consum în care ne-am transformat”, spune ea, subliniind importanța unui kit personal de bunuri care să înlocuiască plasticul de unică folosință pe care să îl avem mereu după noi.
Pentru cei care abia s-au alăturat acestei mișcări sau care vor să facă parte din schimbare, Rebecca le sugerează să se concentreze pe lucrurile mărunte și cel mai ușor de schimbat și să nu se avânte în încercarea de a renunța cu totul la plastic din prima.
Anul trecut am participat la o provocare lansată de LIDL prin care am redus chiar noi risipa aliumentară și cantitatea de plastic pe care am folosit-o, iar după mai bine de jumătate de an, mi-am schimbat complet obiceiurile în ce privește consumul de plastic de unică folosință.
O scurtă privire în coșul de gunoi sau în frigider ne poate spune multe despre ce tipuri de deșeuri generăm și cât plastic se află în acestea, iar dacă ne implicăm și prietenii sau familia putem crea o competiție sănătoasă.
„Sunt multe comunități și ONG-uri care lucrează la această problemă, iar tocmai comunitatea noastră în creștere pune presiune pe autorități și guverne, deci începem să vedem și schimbarea sistemică. Cred că am ajuns departe de la prima provocare. Dar suntem încă departe de obiectivul final”, adaugă ea.
Printre sfaturile pe care Rebecca le oferă celor care vor să devină cetățeni sustenabili ai planetei se numără reducerea cumpărăturilor online sau a serviciilor de food delivery, folosirea propriilor containere sau sacoșe atunci când facem cumpărături, respectiv să avem cu noi kit-ul de urgență fără bunuri din plastic atunci când plecăm de acasă.”


Comentezi?