ESG Today scrie că noul parteneriat va sprijini strategia Ambition 2039 a celor de la Mercedes, care include obiectivul de atingere a neutralității emisiilor pentru ciclul de viață al unui vehicul până în 2039. Astfel, Mercedes-Benz vrea să includă un conținut cu 40% mai mare de materiale reciclate în viitoarele vehicule produse.
Oficialii companiei, dar și cei din partea TSR Recycling, vor căuta materiale reciclabile în surse de deșeuri urbane, cum ar fi oțelul, aluminiul și polimerii, pentru a crea noi materiale potrivite pentru producție.
Markus Schäfer, membru al consiliului de conducere al Mercedes-BenzGroup AG și CTO, a declarat că „împreună cu partenerii noștri căutăm să creștem cota de materiale secundare în vehicule pentru a îmbunătăți eficiența producției. Credem că reciclarea materialelor obținute din mediul urban are un potențial foarte mare de minare economică și ne va permite să conservăm resursele valoroase în economia circulară.”


Comentezi?