De ce este importantă fertilizarea serelor cu CO2

Serele fertilizate cu CO2 sau infuzia cu CO2 a serelor nu este un concept nou pentru fermieri, pentru că în general, aceste medii controlate de creștere a culturilor are nevoie de creșterea artificială a cantității de dioxid de carbon pentru a asigura productivitatea plantelor. Asta pentru că, spre deosebire de plantele care cresc afară, cele din sere pot fi mai înghesuite, deci există mai multe plante care vor să prindă un pic din resursa limitată de dioxid de carbon.

Există mai multe moduri prin care putem capta CO2-ul necesar infuzării serelor, iar unul dintre acestea implică utilizarea sorbenților, care captează CO2-ul din exterior. Folosind echipamente specializate, aceste emisii pot fi pompate în sere în funcție de cât de mult consumă culturile respective. În zilele cu mult soare, fotosinteza este mai accelerată, astfel că e nevoie de mai mult carbon pentru a le ajuta să crească.

Implementarea sistemelor eficiente energetic pentru fertilizarea cu CO2 este un mod mai bun de a realiza acest proces, pentru că va avea o amprentă de carbon încă mai mică asupra mediului și va aduce și economii la factura de curent.

Înăuntrul unei sere, nivelul tipic de CO2 pe timpul zilei variază între 150 și 200 de părți per milion (ppm), însă noaptea, acesta crește la 400 ppm, pentru că fotosinteza se oprește temporar. Desigur, fertilizarea cu CO2 a culturilor crescute în sere trebuie să meargă mână în mână cu celelalte lucruri de care plantele au nevoie pentru a crește, cum ar fi apa și nutrienții, dar și temperatura joacă un rol foarte important.

Cum funcționează fertilizarea cu CO2

În general, serele mari sau unitățile care au mai multe astfel de amplasamente folosesc mai multe procese de infuzie cu CO2, dintre care cele mai importante sunt utilizarea CO2-ului lichid și a generatoarele, care implică arderea combustibililor fosili pentru a genera CO2-ul necesar. Aceste generatoare pot fi folosite pentru a alimenta și încălzi serele respective, eficientizând procesul de administrare, în general.

Generatoarele au totuși un dezavantaj, în funcție de tipul de combustibil pe care îl folosesc. Dacă sunt alimentate cu gaz natural sau gaz propan, produșii secundari pot cauza probleme plantelor. Printre aceștia se numără dioxidul de sulf, etilena sau monoxidul de carbon, iar pentru a se asigura că nu ajung la plante, fermierii trebuie să instaleze și sisteme de filtrare a acestor gaze, însă acest lucru crește complexitatea și costurile operaționale.

CO2-ul comprimat este și el o opțiune, deși una mai costisitoare, pentru că include transportarea și manevrarea rezervoarelor în care se află dioxidul de carbon. Totuși, aceasta poate fi o sursă importantă de venit pentru companiile industriale care își doresc să vândă emisiile de carbon pe care le captează chiar ele.

BioTherm este una dintre companiile care se specializează în producția de sisteme pentru fertilizarea serelor cu CO2 care pot încălzi serele în același timp. Folosind un boiler cu condensare, sistemul companiei arde combustibili fosili, generând CO2 ca rezultat, iar acesta este pompat apoi către plante, fără un cost operațional important.

Avantajele și dezavantajele infuzării cu CO2 a serelor

Indiferent de tehnologia utilizată, fertilizarea serelor cu dioxid de carbon are mai multe avantaje, cel mai important fiind creșterea mai rapidă a culturilor. Asta înseamnă că plantele pot ajunge mai repede la maturitate, iar astfel, mai multe culturi pot fi recoltate anual.

Dacă sunt folosite generatoare sau boilere pentru a produce emisiile de carbon, produsul secundar, căldura, poate fi folosit și pentru a încălzi sera respectivă, ceea ce reduce costurile operaționale pe timp de iarnă. Fertilizarea serelor cu dioxid de carbon permite plantelor să crească mai eficient, ceea ce reduce cantitatea de apă de care acestea ar avea nevoie în mod normal.

Cât despre dezavantaje, costul adițional este unul dintre acestea, pentru că indiferent de ce sistem este instalat, acesta va necesita o investiție inițială, dar și un cost operațional constant, mai mic sau mai mare, în funcție de soluția aleasă.

Introducerea unei cantități prea mari de dioxid de carbon într-o seră poate face rău plantelor, pentru că acestea pot consuma o cantitate limitată, motiv pentru care este necesar un sistem de control inteligent. O altă problemă este aceea că în zilele foarte fierbinți, infuzarea cu CO2 este dificilă, din cauza faptului că sistemele de ventilație funcționează pentru a răci incinta, astfel că și gazul este risipit.

Astfel, fertilizarea serelor cu CO2 aduce beneficii importante acestor culturi, pentru că îi ajută pe fermieri să își crească producția, oferind un scenariu de utilizare pentru emisiile care ne încălzesc planeta.

Totuși, acest proces poate fi costisitor de implementat și de operat, iar supra-fertilizarea poate avea efecte dăunătoare asupra culturilor sau le poate compromite cu totul.