Dacă includem și statele EFTA (Islanda, Norvegia, Elveția, Liechtenstein) și Regatul Unit, în Europa au fost înmatriculate 159.810 vehicule electrice, ceea ce înseamnă că unul din cinci autoturisme noi a fost complet electric. Raportul realizat de ACEA poate fi consultat integral aici.

Benzina și motorina pierd din nou teren

Potrivit Electrive, Germania a fost cea mai mare piață de mașini electrice din Europa, cu 39.367 de unități (+45,7%), urmată de Marea Britanie cu 21.969 (+14,7%) și Franța cu 16.992 (+29,3%). Norvegia a înregistrat 13.482 de unități (+28,6%), iar Belgia și Olanda au depășit pragul de 9.000 fiecare. În Spania, piața a avut una dintre cele mai mari creșteri, de 160,8%, ajungând la 7.032 de înmatriculări.

În primele opt luni din 2025, în UE au fost înmatriculate 1.132.603 vehicule electrice, în creștere cu 24,8% față de aceeași perioadă din 2024, reprezentând 15,8% din totalul pieței.

În paralel, înmatriculările de hibride plug-in au crescut cu 54,5% în UE (70.545 unități), iar hibridele clasice au rămas cea mai populară categorie, cu 229.970 unități (+14,1%). Modelele pe benzină și diesel au înregistrat scăderi semnificative, de 16,3% și respectiv 17,5%.

Tesla, unul dintre puținii producători de automobile complet electrice, a înregistrat o scădere de 36,6% în august, cu doar 8.220 unități vândute, comparativ cu 12.966 anul trecut. În primele opt luni din 2025, Tesla a livrat 85.673 vehicule în UE, cu 42,9% mai puțin decât în aceeași perioadă din 2024.