Reprezentanții Bulletin of the Atomic Scientists (BAS), cei care setează anual acest ceas, au declarat recent că principalele amenințări pentru omenire sunt riscurile nucleare, utilizarea greșită a progreselor din biologie și inteligența artificială, cât și schimbările climatice, conform BBC.

Daniel Holz, președintele Consiliului pentru Știință și Securitate al BAS, a descris această mișcare drept ”un avertisment pentru toți liderii lumii”.

Ce este Ceasul Apocalipsei

Bulletin of the Atomic Scientists a fost fondat de oamenii de știință care au lucrat la programul secret numit Proiectul Manhattan, în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, în cadrul căruia a fost dezvoltată bomba atomică.

Din 2007, ceasul include pe lista pericolelor pentru omenire nu numai amenințările nucleare, ci și criza climatică și este folosit ca o metaforă de către experți, pentru a estima cât de aproape este omenirea de o catastrofă.

89 de secunde până la un dezastru global

Ceasul a fost setat pentru prima oară la șapte minute până la miezul nopții în 1947, iar anul trecut se afla la 90 de secunde.

În declarația recentă, BAS a afirmat că vor să transmită un mesaj prin mutarea ceasului cu o secundă mai aproape de miezul nopții.

”Pentru că lumea este deja periculos de aproape de prăpastie, chiar și o singură secundă în minus trebuie considerată un semn al unui pericol extrem și un avertisment clar că fiecare clipă de întârziere în schimbarea direcției crește probabilitatea unui dezastru global,” au spus oficialii BAS.

Organizația a avertizat că războiul în desfășurare din Ucraina, care se apropie de trei ani, ar putea deveni nuclear în orice moment din cauza unei decizii nesăbuite, a unui accident sau a unei greșeli de calcul.

”Conflictul din Orientul Mijlociu riscă să scape de sub control și să escaladeze într-un război mai amplu, fără avertisment”, au adăugat aceștia.

Oamenii de știință care sunt membri ai buletinului au mai spus că ”prognosticul pe termen lung privind eforturile globale de combatere a schimbărilor climatice rămâne nefericit, deoarece majoritatea guvernelor nu implementează finanțarea sau politicile necesare pentru a opri încălzirea globală”.

Țările care au puterea de a distruge civilizația

În domeniul biologic, BAS a spus că ”bolile care apar și reapar continuă să amenințe economia, societatea și securitatea globală.”

De asemenea, buletinul a arătat îngrijorări față de tehnologiile care au avansat anul trecut într-un mod care face lumea mai periculoasă, în special prin incorporarea inteligenței artificiale în domeniul militar.

Organizația a subliniat că toate aceste pericole ”sunt amplificate semnificativ de un factor de multiplicare a amenințărilor, precum răspândirea dezinformării, a teoriilor conspirației și a informațiilor false, care degradează ecosistemul micșorează tot mai mult granița dintre adevăr și minciună.”

SUA, China și Rusia, spune BAS, sunt țările care ”au puterea colectivă de a distruge civilizația”, care ”au responsabilitatea principală de a trage lumea înapoi de pe marginea prăpastiei.”