Potrivit Euronews.green, pompa de căldura apă-aer va fi implementată pentru a ajuta la decarbonizarea rețelei termice a capitalei Finlandei, care funcționează prin producția de energie într-o centrală, care este apoi dispersată în tot orașul printr-un sistem complex de conducte.
Pompa de căldură pe care autoritățile o vor implementa, care poate funcționa și la temperaturi scăzute de până la -20 de grade Celsius, va fi alimentată doar de energie regenerabilă și ar putea produce energie începând cu 2026, potrivit oficialilor companiei energetice de stat.
Juhani Aaltonen, vice-președintele investițiilor sustenabile în cadrul Helen Oy, a declarat că „Helsinki și-a stabilit un obiectiv ambițios pentru anul 2030, respectiv să devină un oraș neutru din punct de vedere climatic, iar tranziția către un sistem termic sustenabil este un pas foarte important către îndeplinirea lui.”
„Odată finalizată, centrala cu pompă de căldură va reduce semnificativ emisiile de CO2 cauzate de încălzire, ceea ce ne va aduce mai aproape de ținta noastră net-zero. În plus, noua unitate ar putea contribui la o stabilitate mai bună a prețurilor pentru clienții noștri, dat fiind faptul că producția poate fi ajustată cu ușurință”, adaugă acesta.
Compania germană specializată în soluții energetice MAN Energy Solutions se va ocupa de producția și transportul pompei de căldură în Finlanda. Noua centrală termică va folosi pompa de căldură de mari dimensiuni, dar și două boilere electrice de 50MW fiecare, pentru a furniza energie termică celor 30.000 de apartamente, economisind circa 26.000 de tone de CO2 anual.
Uwe Lauber, CEO-ul MAN Energy Solutions, a declarat că „proiectele urbane de încălzire care folosesc tehnologii neutre din punct de vedere al emisiilor sunt esențiale pentru avansarea eforturilor globale de reducere a emisiilor.”
În jur de 50% din energia folosită în Europa este folosită pentru încălzirea sau răcirea clădirilor, iar 70% dintre aceasta este produsă cu ajutorul combustibililor fosili. Centrala pe cărbuni din Helsinki ar fi putut fi înlocuit de o unitate alimentată de biomasă, însă autoritățile au renunțat în final la această idee, pentru că ea ar fi putut pune o presiune prea mare asupra pădurilor din regiune.
Sursă foto: MAN Energy Solutions


Comentezi?