Conform Electrive, ION a început o colaborare cu armata americană în luna martie a acestui an pentru a testa aceste celule, care au rezistat timp de 125 de cicluri de încărcare și descărcare, suferind o pierdere a capacității de doar 5 procente, o realizare importantă pentru bateriile care folosesc materiale mai sustenabile.
Dr. Nicholas Hudak, directorul diviziei de cercetare și dezvoltare pentru baterii în cadrul ION, a declarat că „ceea ce ne-a permis să dezvoltăm bateriile noastre fără anod și fără compresie litiu-metal care pot avea cicluri impresionante de încărcare-descărcare la temperaturi de 25 de grade Celsius a fost combinația de electrolit ceramic și arhitectura unică a celulelor respective.”
Continuând dezvoltarea celulelor sale de la primele rezultate din luna martie, ION a reușit să ajungă la un număr de 800 de cicluri de încărcare, care conform companiei, nu au nevoie de un sistem complex de răcire sau de bariere împotriva combustiei spontane, numind două dintre beneficiile lor.
CTO-ul companiei, Dr. Greg Hitz, adaugă faptul că „nicio celulă fără anod și fără compresie produsă până în acest moment nu a reușit să ajungă la un nivel similar de utilizare în ce privește numărul de cicluri de încărcare-descărcare. ION a reușit astfel să producă o baterie cu o performanță potrivită pentru a înlocui o mare parte din celulele litiu-ion de pe piață.”
Compresia bateriilor este un proces necesar producției celulelor tradiționale, cum ar fi modelele litiu-ion, pentru a crea o conexiune sigură între componentele acesteia, cum ar fi electrozii și componentele electrice. Asta îi permite bateriei să aibă o eficiență și o performanță mai mari.
Compresia incompletă a unei baterii poate crea probleme, cum ar fi creșterea presiunii din celulă sau umflarea acesteia, ceea ce duce la scurt-circuite sau chiar combustie spontană.
ION Storage Systems își dorește să lanseze până la finalul acestui an primele celule comerciale fără anod și fără compresie.


Comentezi?