Sustenabilitatea, predată și practicată în școlile din București și Ilfov
Pe durata proiectului:
- peste 6.200 de elevi au participat la cursuri și activități practice,
- 187 de cadre didactice au predat lecții despre Reducere – Reutilizare – Reciclare (RRR),
- iar 18.000 de elevi din școlile implicate au avut acces la infrastructură completă de colectare separată Recicleta, distribuită pe 7 fracții (sticlă, hârtie, carton, plastic, metal, aluminiu, TetraPak și DEEE).
Materialele reciclabile colectate cu cargo-tricicletele Recicleta și mașinile electrice au fost preluate sustenabil, fără emisii de carbon, în spiritul misiunii ecologice a programului. Prin activitatea „Ziua Verde Re”, 329 de elevi au participat la demonstrații de recondiționare a echipamentelor electronice și au adus pentru reciclare în shop-urile Orange Romania 122 de telefoane mobile și 151 kg de DEEE. Activitatea s-a desfășurat în cadrul programului Orange Re, dedicat economiei circulare.
Concursul de colectare, desfășurat în perioada martie–mai 2025, a reprezentat etapa practică a proiectului. Elevii au avut ocazia să aplice în mod concret ceea ce au învățat la clasă, implicându-se activ în colectarea separată a deșeurilor în școli.
„Acest proiect le-a oferit elevilor ocazia să devină parte activă a schimbării, să vadă impactul concret al propriilor acțiuni și să inspire comunitatea din jurul lor.” explică Hana Ciobanu, Responsabil Programe Educațional Recicleta în cadrul asociației Viitor Plus.
Copiii de toate vârstele au participat la programele de colectare
O parte importantă a proiectului o reprezintă implicarea elevilor din toate ciclurile de învățământ – de la clasa pregătitoare până la clasa a XII-a. Participarea lor entuziastă arată că valorile sustenabilității pot fi cultivate încă din primii ani de școală și pot deveni repere durabile pentru comportamente responsabile, indiferent de vârstă.
În luna mai, facilitatorii și educatorii de mediu Viitor Plus au realizat vizite de aprofundare a cunoștințelor în toate clasele de elevi, dezbătând principiile sustenabilității cu sute de elevi. Aceste workshopuri au încununat eforturile tuturor cadrelor care eu pregătit terenul și au încurajat elevii să fie mai conștienți cu privire la mediu și la reciclare.
Orange Romania a fost partener strategic al programului Recicleta pe parcursul acestui proiect și a susținut misiunea de a îmbunătăți educația de mediu în comunități urbane, în linie cu angajamentul companiei față de economia circulară și responsabilitatea față de mediu.
Competiția lansată de Viitor Plus și Recicleta s-a încheiat cu un eveniment de premiere dedicat celor mai implicați elevi din cele 20 de școli participante din București și Ilfov. Inițiativa a combinat o componentă educațională solidă cu un concurs practic de colectare separată, având ca scop formarea unei noi generații conștiente de importanța protejării mediului, a economiei circulare și a combaterii efectelor schimbărilor climatice.


Comentezi?