Natalia Corbalán, purtător de cuvânt pentru platforma spaniolă de mediu SOS Rural, a declarat că „verde înseamnă să cultivăm terenurile, să îl îngrijim și să protejăm mediul.” Potrivit Euronews.green, ea face referire la centralele fotovoltaice producătoare de energie nepoluantă din regiunea Lopera, cărora li s-ar mai putea alătura alte 20 de astfel de proiecte. Deși benefice pentru energie, aceste parcuri fotovoltaice vor aduce cu sine pierderea a 100.000 de măslini din regiune, critici pentru producția alimentară, dar și pentru ecosistemele locale.
Energia verde ne poate „fura” terenurile de care avem nevoie pentru agricultură și ecosisteme
SOS Rural și-a unit forțele cu alte două asociații locale pentru a preveni acest lucru și pentru a salva nu doar economia locală, dependentă de agricultură, dar și ecosistemele fragile. Totodată, centralele eoliene amplasate în largul mărilor reprezintă un pericol de mediu și alterează semnificativ geografia locală.
Construcția lor este mai dificilă decât cea a panourilor fotovoltaice și are o amprentă mai mare asupra mediului, iar centralele respective, uriașe și în permanență mișcare, pot perturba activitatea păsărilor migratoare, care se pot lovi cu ușurință de ele.
De asemenea, pentru a fabrica centralele eoliene și fotovoltaice, este nevoie de extragerea unor minerale critice, activitate care își lasă și ea o amprentă asupra mediului. Același lucru se aplică și pentru vehiculele electrice, pentru care este necesară extragerea de materiale în vederea producției de baterii și motoare sincron, care folosesc pământuri rare.
Cum evităm pierderea ecosistemelor pentru „cursa regenerabilelor”
Daniel Jato Espino, cercetător în cadrul Universității Internaționale din Valencia, spune că „lipsa unei planificări strategice poate genera respingere socială, pierderea peisajelor și conflicte cu activități tradiționale, cum ar fi pescuitul sau agricultura.”
Pentru a evita aceste consecințe, sunt necesare planificarea și selectarea atentă a locurilor în care instalăm surse regenerabile de energie, iar tranziția energetică nu trebuie să devină „o cursă pentru instalarea megawaților cu orice preț”, potrivit lui Jato Espino.
Deși utilă pentru reducerea emisiilor și pentru continuarea activității noastre, tranziția energetică trebuie să aibă loc fără să afectăm mediul înconjurător, mai spun experții. Selectarea atentă a locurilor de instalarea și reciclarea sau reutilizarea resurselor pe care deja le avem în circuitul economic sunt două elemente esențiale pentru protejarea mediului.
Any thoughts?