18 Februarie 2026Franța sugerează cetățenilor să nu mai mănânce atât de multă carne
Guvernul Franței le recomandă cetățenilor să reducă consumul de carne și mezeluri prin actualizarea „Strategiei Naționale pentru Alimentație, Nutriție și Climă” (SNANC), document care stabilește direcțiile până în 2030. Conform Euronews, autoritățile susțin că modificarea obiceiurilor alimentare poate contribui la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de sistemul alimentar și la îmbunătățirea sănătății publice.