În cursul lunii, peste 311 milioane de ambalaje au fost colectate, raportat la 364 de milioane de ambalaje introduse pe piață, ceea ce corespunde unei rate de returnare de peste 85%. În primele două luni ale acestui an, românii au returnat aproximativ 667 de milioane de ambalaje de băuturi, comparativ cu 694 de milioane puse pe piață, iar RetuRO a predat către reciclatori circa 59.000 de tone de materiale.
De la lansarea Sistemului de Garanție-Returnare în România, au fost colectate peste 9,2 miliarde de ambalaje, iar la reciclatori au ajuns peste 677.000 de tone de materiale.
Sistemul de Garanție-Returnare continuă să sprijine tranziția României către o economie circulară, mobilizând milioane de români să adopte un comportament responsabil față de mediu.
Rezultatele integrale pot fi consultate și pe platforma RetuRO SGR, aici.
Any thoughts?