Potrivit Euronews, studiul realizat de Universitatea din Lisabona împreună cu alte instituții europene, arată că pădurile de alge din Atlanticul de Est sunt esențiale pentru echilibrul climatic. Acestea captează carbon prin fotosinteză și îl blochează în biomasa lor, care ajunge ulterior în adâncurile oceanului, unde rămâne sechestrată pe termen lung.
Pădurile de alge din adâncuri, esențiale pentru echilibrul climatic
Echipa de cercetători a analizat speciile de alge din apele portugheze și a descoperit că acestea pot absorbi carbon la niveluri comparabile cu pădurile tropicale. „Aceste ecosisteme sunt printre cele mai eficiente puțuri de carbon naturale din lume”, a declarat Pedro Neto, cercetător la Universitatea din Lisabona.
Un aspect important al studiului este faptul că stocarea de carbon realizată de vegetația marină nu este vizibilă la suprafață. Algele se desprind, sunt transportate de curenți și se scufundă la mari adâncimi, unde carbonul rămâne izolat de atmosferă pentru secole.
Ce pune în pericol vegetația marină
Deși poate fi o soluție naturală pentru criza climatică, populația de alge este în declin. Schimbările de temperatură, poluarea și pescuitul excesiv afectează aceste ecosisteme fragile. „Dacă pierdem aceste păduri subacvatice, pierdem și una dintre cele mai puternice arme naturale împotriva schimbărilor climatice”, a avertizat Neto.
Cercetătorii consideră că protejarea și refacerea pădurilor de kelp ar trebui să devină o prioritate în politicile climatice și maritime, alături de împăduriri și conservarea pădurilor terestre.
Any thoughts?