Vestea, preluată și de Interesting Engineering, ne oferă perspectiva asupra oportunității perfecte de a construi în viitor fără a face rău planetei, prin utilizarea unui ciment care poate capta emisii de dioxid de carbon în timp ce se întărește. Dar cum?
Studiile universitare dau din nou lovitura în sustenabilitate
Profesorul asistent din cadrul Universității Temple din Philadelphia, Mehdi Khanzadeh, a studiat proprietățile celui mai popular material de construcție al momentului, ce are la bază un ingredient foarte comun, cimentul. Cimentul însuși este asociat cu o amprentă ridicată de carbon, el fiind responsabil de 8% din emisiile de CO2 eliberate anual la nivel global.
Khanzadeh spune că „betonul carbonatabil este folosit în prezent doar pentru producția blocurilor prefabricate de beton, o fracție limitată din industria noastră. Dacă vom reuși să depășim limitările existente din industria noastră, putem debloca noi oportunități pentru implementarea sistemelor carbonatabile.”
Provocările ce țin de betonul carbonatabil sunt în general legate de durabilitate și rezistența acestui material, iar metodele tradiționale de producție aveau o capacitate limitată de captare a carbonului.
Studiile lui Khanzadeh propun o nouă metodă, bazată pe întărire internă-externă, care facilitează carbonatarea în profunzime a betonului, deci îi sporește și rezistența.
Testele inițiale de producție a betonului folosind această metodă au arătat că durabilitatea și performanța mecanică a materialului crește cu 80-100%, iar descoperirea ar putea fi scalată și pentru producția destinată proiectelor mari de infrastructură.
Deși cercetarea se află momentan în stadiul incipient, profesorul este optimist. Testele viitoare vor determina și cât de durabil va fi acest material pe termen lung, dar și dacă acesta este neutru din punct de vedere al emisiilor sau poate chiar carbon-negativ.
Any thoughts?