„În principiu, Nagomi este centrul de wellness la care am visat eu să merg întotdeauna. Este un loc în care îmi doresc ca fiecare persoană care ne trece pragul să își găsească un moment de relaxare și de reechilibrare,” spune Delia Necula, fondatoarea centrului, într-un interviu exclusiv pentru Green Start-up.
Inaugurat pe data de 8 martie 2025, centrul Nagomi Experience oferă 3 experiențe imersive de terapie, care pot fi personalizate, de la proiecția și efectele sonore la uleiurile esențiale folosite. Deși încă se află la început, Delia își dorește să deschidă alte cinci astfel de locații în capitală și să creeze mai multe experiențe diverse pentru clienții săi.
Centrul Nagomi Experience - filosofia echilibrului
Nagomi este un termen care definește o filosofie japoneză a echilibrului, deci înseamnă „echilibru” în limba japoneză. Dar este mai mult decât un termen, ni se explică, și reprezintă o filosofie care se aplică în artă, în arhitectură, în design interior și în zona aceasta de viață personală.
Întrebată despre cum a identificat nevoia unui astfel de centru de wellness la noi, fondatoarea ne povestește despre experiențele ei profesionale din ultimii 15 ani și despre cum prevenția medicală, activitatea fizică și nutriția sunt importante, alături de componenta de deconectare și de resetare, pe care și-a dorit să o ofere prin Nagomi.
„Am lucrat în partea de servicii de wellness, fitness, și am văzut zeci de mii de clienți care ne călcau pragul cluburilor de fitness. Nu spun că am stat de vorbă cu toți, dar am avut ocazia să stau de vorbă de-a lungul timpului cu foarte mulți oameni care veneau la clubul de fitness și care spuneau că fac sport, dar că au nevoie și de relaxare.”
Aceasta spune că centrul se află undeva între serviciu de de wellness, adică o completare a ceea ce fac cluburile de fitness și cei care operează aceste săli, care încurajează și facilitează accesul oamenilor la fitness, și zona medicală.
„Noi nu facem proceduri medicale, dar avem un osteopat care vine în centrul nostru, care face inclusiv verificări și resetări posturale. Adică suntem exact acolo unde cred eu cu tărie, din experiență și din analizele pe care le-am făcut, că este un gap în oferta celor celorlalți jucători de pe piață.”
Peste 200 de clienți în prima lună de la lansare
Când am discutat planul de afaceri, Delia spune că planul inițial a fost să ofere aproximativ două-trei sesiuni de terapie pe zi. La mai puțin de o lună de la lansare, au ajuns să ofere până la șase sesiune zilnice, iar luna aprilie a trecut de așteptări, cu aproximativ șapte sesiuni oferite în fiecare zi. Asta înseamnă în jur de 200-220 de clienți care au trecut pragul centrului.
„Cred că lucrurile astea sunt cele care mă bucură cel mai tare. Undeva la finalul anului ne dorim să avem o comunitate de peste 1000 de oameni care ne ne-au călcat pragul. Cred că este foarte tangibil acest acest target, probabil că îl vom depăși, sper eu.”
Cea mai apreciată terapie, după spusele Deliei, este terapia lor signature cu pietre din sare de Himalaya. Este vorba despre o terapie care durează 75 de minute, unde se folosesc pietre din sare de Himalaya de diverse forme care sunt folosite pentru pentru masaje. Ele sunt încălzite și efectele benefice pe care le ai în urma unui masaj combinat cu efectul sării de Himalaya pe piele, cu uleiul pe care tu l-ai ales, fac acest masaj să primească cele mai multe cinci stele și să fie și cel mai căutat.
Cum putem combate burnout-ul
Deoarece Delia a identificat această dorință de resetare, am întrebat-o dacă a simțit vreodată burnout și nevoia de detașare.
„Pentru mine a fost momentul în care am ieșit din corporație, adică a fost în 2020, și a fost o experiență care care-ți schimbă pur și simplu direcția în care te îndrepți. Aproape 20 de ani am lucrat chiar și 14 ore pe zi și în 2020 îmi aduc aminte că a fost un moment de click. A fost o realizare a faptului că fiica mea intrase la școală și aveam senzația că sunt mamă prin corespondență și cred că cel mai rău lucru este să ratezi momente din viața copilului. Cred că de acolo a plecat.”
Delia ne recunoaște faptul că înainte de momentul acela, nu făcea nimic pentru ea, și chiar și mersul la sală se întâmpla pentru că lucra în domeniu.
„După care în zona de healthcare am mers mult mai puțin la sală și după aceea mi-am dat seama că nu fac mare lucru pentru mine. Cred că terapia, și mă refer aici la la psihoterapie, este singura cale de ieșire din din burnout.”
De acolo, terapeuta a recomandat terapia alternativă, prin masaj, iar Delia a început să o facă. Ea spune că a contribuit semnificativ la îndreptarea ei spre bine și la un echilibru între viața profesională și personală.
„Trebuie să-ți găsești momente de de detașare,” ne sfătuiește ea, din propria experiență. Și fondatoarea se prezintă ca o persoană care are dificultăți în a se detașa, motiv pentru care serviciul Nagomi Experience poate să îi ajute pe cei ca ea, care nu se pot detașa de munca lor.
Iar dacă ai probleme cu burnout-ul, Delia îți recomandă să nu te sfiești și să lași oamenii din jurul tău să îți ofere o mână de ajutor.
„Căutați ajutor. Burnout-ul este ceva ce mulți au experimentat. Îmi aduc aminte că chiar și mama mea a trecut prin momente în care era totul foarte greu. Ăla-i burnout-ul, când ți se pare că totul e foarte greu și că nu mai vezi luminița la capătul tunelului. Poate nu sunt specialist, dar ce pot să spun este că trebuie să cauți ajutor specializat și recomand asta cu tărie. Iar după ce l-ai căutat, să urmezi sfaturile pe care le primești, pentru că nu e suficient să știi, trebuie să și practici.”
Any thoughts?