Cercetătorii de la Colegiul de Agricultură, Alimentație și Mediu Martin-Gatton al Universității din Kentucky transformă una dintre cele mai mari industrii ale statului într-o sursă neașteptată de energie regenerabilă, conform Phys.org.
Într-un studiu publicat în Journal of Environmental Management, echipa a descoperit că stillage-ul (resturile), un produs secundar care rezultă din producția de bourbon și whiskey, are potențialul de a deveni o sursă de energie sustenabilă.
Reziduurile care rămân după distilarea cerealelor pentru producerea alcoolului, a fost utilizat tradițional ca hrană pentru animale, dar populația de vite din Kentucky a atins cel mai scăzut nivel din 1962.
Producția de bourbon este așteptată să se dubleze în următorii cinci ani, iar acest dezechilibru a determinat distileriile să caute alternative pentru gestionarea cantităților crescute de reziduuri vegetale. Aici intervine și digestia anaerobă, un proces care transformă materialele organice în gaze naturale regenerabile folosind microorganisme în absența oxigenului.
Cum influențează reziduurile cantitatea de energie
Cercetătorii au analizat cum compoziția resturilor vegetale de bourbon este influențată de diferitele cereale folosite. Producția de whiskey și bourbon implică o varietate de amestecuri de cereale, cum ar fi porumb, secară, orz și grâu, care afectează cantitatea de gaze naturale regenerabile care sunt generate.

Studiul a arătat că aceste diferențe influențează semnificativ producția de biogaz în timpul digestiei anaerobe, descoperire care oferă distileriilor informații despre cum să transforme eficient produsele secundare în energie, fiecare tip de amestec generând astfel niveluri diferite de metan și dioxid de carbon.
Chiar dacă procesul este comun în gestionarea deșeurilor agricole și din industria de tratare a apei uzate, este nou pentru industria bourbonului din Kentucky. Unele distilerii mari au deja astfel de inițiative și folosesc digestori anaerobi pentru a transforma acest stillage în gaze naturale regenerabile.
Beneficiile includ distileriile care pot folosi gazul pentru operațiunile lor, ceea ce reduce dependența de energie externă și diminuând costurile de eliminare a deșeurilor.
Cercetătorii au subliniat că gazul poate fi utilizat în diverse feluri, cum ar fi alimentarea camioanelor, încălzirea locuințelor sau generarea de electricitate. Unele distilerii explorează posibilitatea de a folosi gazul regenerabil pentru a-și alimenta, spre exemplu, cazanele cu abur, care sunt esențiale pentru producție.
Impactul producției de energie din deșeuri
Cercetătorii au calculat potențialul energetic al deșeurilor din distilerii. Implementat la scară largă, digestia anaerobă ar putea oferi o cantitate semnificativă de energie, echivalentă cu alimentarea completă a operațiunilor distileriilor sau a facilităților din vecinătate.
Ideea atrage deja atenția marilor producători, iar Kentucky ar putea observa în curând o creștere a numărului de companii dedicați procesării reziduurilor de bourbon. Dincolo de cele individuale, cercetarea deschide uși către crearea de centre regionale unde producătorii mai mici ar putea contribui pentru crearea unei rețele de producție de energie regenerabilă.
Any thoughts?