ESG Today scrie că firma israeliană CarbonBlue a fost fondată în 2022 și a dezvoltat o tehnologie care permite infrastructurii ce folosește apă să fie convertită în unități pentru îndepărtarea carbonului. Dar cum? Aparent, apa are capacitatea de a capta emisii de carbon din atmosferă, iar CarbonBlue a descoperit un mod prin care să „curețe” apa, astfel încât aceasta să poată capta încă și mai multe emisii de dixoid de carbon.
Echipa pompează apa bogată în emisii într-un reactor care le îndepărtează și le mineralizează sub formă de calcar solid. Apoi, un al doilea reactor este responsabil pentru îndepărtarea carbonului din acel calcar, folosind căldură. Emisiile de CO2 pot fi folosite pentru producția petrochimică sau pot fi stocate permanent în formațiuni geologice.
Apa decarbonizată este mai apoi transportată la sursă, unde poate capta din nou emisii.
CarbonBlue se află în prezent în procesul de construcție al primei sale astfel de unități industriale din Israel, dar compania ia în calcul extinderea operațiunilor în America de Nord și de Sud, dar și în Europa.
Dr. Dan Deviri, cofondatorul și CEO-ul CarbonBlue, a declarat că această finanțare „ne va permite să extindem colaborările cu marii jucători din sectoarele energetic, climatic și al managementului apei, pentru a ne ajuta să ne maturizăm tehnologia și aplicațiile sale.”
Ibex Investors și FreshFund se numără printre finanțatorii care au participat la această rundă de investiții, la care au participat și alți investitori, precum Engie New Ventures și ZIM Ventures.


Comentezi?