18 Martie 2026Studiu: de ce păstrează românii câte 3-4 telefoane acasă, în sertar
Românii păstrează în sertare milioane de telefoane mobile scoase din uz sau le aruncă la gunoi, arată un nou studiu realizat de Ipsos pentru Asociația Environ. Potrivit datelor, 86% dintre români au în casă telefoane mobile vechi, depozitate prin sertare. 56% dintre ei păstrează două sau trei telefoane vechi, iar 31% patru sau mai multe.