29 Martie 2025Studiu: ne putem reconecta cu planeta dacă stingem lumina în orașe noaptea
Iluminatul orașelor pe timp de noapte a fost genul acela de revoluție care ne-a permis să fim mai activi într-un interval orar rezervat somnului pentru majoritatea și tot el a dus la o continuare a activității pe care în trecut o puteam desfășura doar ziua. Dar dacă de fapt aceasta nu este o evoluție, ci o involuție? Și dacă lipsa luminii artificiale ne-ar permite să ne reconectăm cu natura?