2 Aprilie 2026Putem capta 30 de milioane de tone de CO2 anual dacă folosim acest deșeu
Cercetătorii propun o metodă de captare a dioxidului de carbon care folosește fluxuri de deșeuri industriale din producția de oțel, ciment și din tratarea apelor uzate. Soluția urmărește integrarea captării CO2 în procese deja existente, fără a necesita infrastructură complet nouă.